کلینیک پوست و مو Atresia نوع رژیم غذایی


منخلاصه در زمینه نوع رژیم :

» نوع رژیم

» رژیم کتوژنیک یکی از رایج ترین انواع رژیم ها است.

» چگونه می توان رژیم کتوژنیک را رعایت کرد

»غذاهایی که نباید در رژیم کتوژنیک مصرف شوند؟

» غذای گیاهی

» غذای گیاهی چیست؟

» رژیم غذایی مدیترانه ای

» نمونه ای از رژیم غذایی مدیترانه ای

نوع رژیم» نوع رژیم

در میان بسیاری از رژیم های متنوع ، انتخاب رژیم مناسب دشوار است. در ادامه شرح و معرفی برخی رژیم های غذایی معروف و کاربردی در جهان آمده است تا بتوانید با درک بهتر رژیم غذایی خود را انتخاب کنید.

اگرچه کاهش وزن مهمترین دلیل برای شروع رژیم غذایی خاص است ، اما دلیل اصلی ظهور رژیم ها بهبود رژیم غذایی افراد است. اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی خود را برای حفظ سلامت بدن خود انتخاب کنید.

» رژیم کتوژنیک یکی از رایج ترین انواع رژیم ها است.

حتماً این روزها نام قانون کتو را در بین اطرافیان خود شنیده اید.

رژیم کتو چیست؟ کتو یک رژیم کوتاه مدت برای کاهش وزن است که شامل کربوهیدرات کم و چربی زیاد است. در این رژیم ، توزیع کالری به شرح زیر است: 70٪ -75٪ چربی ، 20٪ -25٪ پروتئین و 5٪ -10٪ کربوهیدرات.

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چگونه این مقدار چربی باعث کاهش وزن می شود. پاسخ این است که در این روش بدن چربی (کتون) بیشتری می سوزاند تا کربوهیدرات (گلوکز). وقتی کربوهیدرات بیشتری می خورید ، بدن شما انسولین تولید می کند. انسولین باعث می شود بدن به جای انتقال به کبد و تولید انرژی ، سلول های چربی را ذخیره کند. هنگامی که کربوهیدرات کمتری مصرف می کنید ، سطح انسولین در خون شما کاهش می یابد و بدن شما به حالت کتوز می رود. کتوز باعث آزاد شدن آب درون سلولی و سوزاندن چربی به عنوان سوخت می شود.

رژیم کتوژنیک یکی از رایج ترین انواع رژیم ها است.» چگونه می توان رژیم کتوژنیک را رعایت کرد

برای اینکه این رژیم بتواند به بهترین نحو عمل کند ، باید در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید و مقدار کربوهیدرات مصرفی خود را به حداقل برسانید تا چربی ذخیره شده در بدن تجزیه شود. در نهایت ، پس از پیروی از این رژیم ، می توانید راحت و آرام بخوابید. یک نکته بسیار مهم در رژیم کتو وجود دارد: مصرف پتاسیم ، منیزیم و سدیم را فراموش نکنید! برای تأمین این مواد مورد نیاز بدن می توانید از مکمل ها استفاده کنید.

برای به دست آوردن چربی های ضروری از کره ، پنیر پیتزا ، خامه ، روغن زیتون و روغن نارگیل استفاده کنید. تخم مرغ و غذاهای دریایی پروتئین های ضروری بدن را تامین می کنند. سبزیجات سبز تیره ، مانند اسفناج و سایر سبزیجاتی که روی زمین رشد نمی کنند ، مانند تمشک و توت فرنگی حاوی کربوهیدرات بسیار کمی هستند.

»غذاهایی که نباید در رژیم کتوژنیک مصرف شوند؟

غذاهایی که باید از آنها اجتناب کنید شامل ماکارونی ، ماکارونی ، سیب زمینی ، برنج ، نان و غلات است. میوه هایی مانند موز ، انگور و انبه سرشار از کربوهیدرات هستند. همچنین به هیچ عنوان شیر ، کیک ، شکلات و چیپس نخورید.

» غذای گیاهی

تفاوت اصلی رژیم گیاهخواری با رژیم گیاهخواری در محصولات حیوانی است. گیاهخواران گوشت و غذاهای دریایی نمی خورند. اما رژیم غذایی گیاهی فقط بر اساس محصولات زراعی است و هیچ گونه فرآورده حیوانی مانند گوشت ، غذاهای دریایی ، محصولات لبنی ، تخم مرغ و حتی عسل مصرف نمی کند! اگرچه رژیم گیاهخواری دشوارتر از رژیم گیاهخواری به نظر می رسد ، اما بسیار بهتر است که از آن پیروی کرده و از آن استفاده کنید.

» غذای گیاهی چیست؟

این نوع رژیم مزایای خود را دارد. افرادی که از رژیم گیاهخواری و گیاه خواری پیروی می کنند در معرض خطر بسیار کمتری برای ابتلا به دیابت و مشکلات قلبی عروقی هستند. اگر بر اساس باورهای درونی خود در این مسیر هستید ، پس باید بدانید که ایجاد تعادل بین دریافت غذای مورد نیاز بدن در رژیم غذایی بسیار مهم است. با اجتناب از برخی غذاها ، کمبود عناصری مانند کلسیم ، روی ، ویتامین D و B12 در بدن وجود دارد.

نوع رژیم» رژیم غذایی مدیترانه ای

رژیم مدیترانه ای نوع دیگری از رژیم غذایی است که باید بیش از یک الگوی تغذیه باشد.

رعایت رژیم مدیترانه ای برای سلامت قلب بسیار مفید است. این رژیم غذایی اصول تغذیه سالم را با غذاهای سنتی و غذاهای مدیترانه ای ترکیب می کند. علاقه به این شیوه زندگی زمانی آغاز شد که بیماری عروق کرونر در کشورهای مدیترانه ای مانند یونان و ایتالیا کمتر از سایر نقاط جهان شناخته شده بود و تحقیقات نشان داده است که رژیم های غذایی بسیار خوب خطرات احتمالی را کاهش می دهد. قلب و عروق یک رژیم غذایی مدیترانه ای است. همچنین توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) به عنوان یک الگوی تغذیه سالم و پایدار تأیید شده است.

» نمونه ای از رژیم غذایی مدیترانه ای

رژیم مدیترانه ای سرشار از سبزیجات ، میوه ها ، غلات کامل ، نخود فرنگی ، لوبیا ، آجیل و روغن زیتون است. با توجه به موارد فوق ، می توان تشخیص داد که این رژیم بر اساس گیاهان و سبزیجات است ، نه گوشت.

  • مصرف روزانه: سبزیجات ، میوه ها ، غلات کامل و چربی های سالم. روزانه 7 تا 10 وعده میوه و سبزیجات بخورید. در غذاها از چربی های سالم مانند روغن زیتون یا کنجد استفاده کنید.
  • مصرف هفتگی: ماهی ، مرغ ، لوبیا و تخم مرغ. دوبار در هفته ماهی بخورید. مرغ را جایگزین گوشت قرمز کنید.
  • مصرف گوشت لبنی قرمز خود را کاهش دهید. بهتر است از محصولات لبنی کم چرب مانند ماست یونانی استفاده کنید.
  • یکی دیگر از عناصر مهم رژیم مدیترانه ای غذا خوردن در کنار خانواده است. این باعث می شود از لحظات غذا لذت ببرید.

افرادی که این رژیم را شروع می کنند ممکن است پس از مدتی به این روش روی آورند زیرا از شیوه زندگی رژیم مدیترانه ای راضی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید