کمبود ویتامین چگونه می تواند بر شدت عروق کرونر تأثیر بگذارد؟


تاثیر کمبود ویتامین بر کرونا

موج دیگر کرونا تقریبا به پایان رسیده است ، اگرچه برخی از شهرهای ایران شاهد افزایش ناگهانی موارد کرونر هستند. موج دوم کشور را ویران کرد و از نظر مالی یا احساسی یا هر دو ، همه را تحت تأثیر قرار داد.

اما اکنون تقریباً به مرحله ای رسیده ایم که موارد کمتری وجود دارد. اما این بدان معنا نیست که ما هنوز ایمن هستیم. نبرد هنوز تمام نشده است MHA و چندین دانشمند هشدار داده اند که احتمال دارد موج سوم کرونا در اکتبر باشد. این موج چگونه خواهد بود ، خطرناکتر از موج دوم است و چه مدت طول خواهد کشید ، هیچ ایده روشنی وجود ندارد.

اکنون زمان آن نیست که احتیاط را کنار بگذارید و مانند قبل از شیوع COVID-19 زندگی کنید. در واقع زمان آن فرا رسیده است که خود را آماده کرده و هر کاری ممکن است برای جلوگیری از موج سوم انجام دهیم.

ارتباط بین بیماری عروق کرونر و کمبود ویتامین

با پیشرفت همه گیر همه چیز جدید ظاهر می شود. نشان داده شده است که بین شدت COVID-19 و سطح ویتامین D رابطه مستقیمی وجود دارد. ویتامین D معمولاً در غذاها یافت نمی شود و منبع اصلی این ویتامین نور خورشید است.

اما متأسفانه ، همه گیری همه ما را مجبور کرد در خانه بمانیم. مردم فقط می توانند برای خرید وسایل خانه بیرون بروند و نه همیشه در طول روز. این بدان معناست که اکثر ما به سختی خود را در معرض نور خورشید قرار می دهیم. این منجر به کمبود سریع ویتامین D در بسیاری از افراد شد.

همچنین مشخص شد افرادی که کمبود ویتامین D دارند علائم شدیدتری از COVID دارند. یکی از دلایل آن ممکن است این باشد که ویتامین D برای ایمنی بدن بسیار مهم است و در غیاب ویتامین D کافی ، بدن قادر به واکنش شدید در برابر ویروس کرونا نیست.

به طور مشابه ، کمبود ویتامین B12 با عفونت های شدیدتر COVID-19 مرتبط است. کمبود ویتامین B12 می تواند باعث کم خونی ، ضعف و مشکلات عصبی شود.

برخی از محققان همچنین پیشنهاد می کنند که ویتامین B12 ممکن است به پروتئین های ویروسی متصل شود و از تکثیر ویروس جلوگیری کند.

بنابراین ، اگر به اندازه کافی این ویتامین را در سیستم خود نداشته باشید ، می توانید به شدت بیمار شوید. میزان ویتامین B12 در افرادی که از داروهای ضد تشنج ، دیابت یا سوزش سر دل استفاده می کنند کمتر است.

در بیماران مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب ، به ویژه کمبود ویتامین D و B12 ، دیسترس تنفسی تشدید می شود.

چگونه سطح ویتامین D و ویتامین B12 خود را افزایش دهیم؟

خبر خوب این است که افزایش سطوح این دو ویتامین واقعاً آسان است.

مگر اینکه دلیل خوبی برای این کار داشته باشید ، خروج از خانه برای شما ایمن نیست. اما شما هنوز هم می توانید به اندازه کافی نور خورشید دریافت کرده و ذخایر ویتامین D خود را دوباره پر کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که هر روز صبح به تراس خانه یا آپارتمان خود بروید و حدود سی دقیقه زیر نور آفتاب باشید.

آیا ویتامین D می تواند از تاجگذاری جلوگیری کند؟

سه منبع اصلی ویتامین D عبارتند از:

 • تخم مرغ
 • پنیر دسی
 • غلات غنی شده با ویتامین D
 • ماهی چرب

همچنین ممکن است نیاز به مصرف مکمل های ویتامین D داشته باشید.

مواد غذایی حاوی ویتامین B12 عبارتند از:

 • شیر نر
 • پنیر دسی
 • ماهی
 • گوشت

اکثر مردم با علائمی مانند خستگی ، مشکلات حافظه ، اضطراب ، افسردگی ، درد استخوان و مفاصل و گرفتگی پا دست و پنجه نرم می کنند ، اما هیچ نشانه ای از کمبود کلیدی ویتامین وجود ندارد که ممکن است باعث ایجاد آن شود. می توانید از یک آزمایش خون ساده برای بررسی طبیعی بودن سطح ویتامین خود استفاده کنید.

برای ایمن ماندن چه کار دیگری می توانید انجام دهید؟

علاوه بر افزایش سطح ویتامین D و ویتامین B12 ، باید موارد زیر را نیز انجام دهید تا از موج سوم COVID-19 در امان باشید:

 • واکسینه شدن
 • پروتکل COVID را دنبال کنید
 • مدیریت دیابت
 • ایمنی خود را تقویت کنید

فقط به دلیل تعداد موارد گزارش شده کمتر ، ما نمی توانیم تصور کنیم که همه گیری تمام شده است. امواج بعدی ممکن است در راه باشد. نحوه رفتار ما در حال حاضر تعیین می کند که چقدر خطرناک خواهد بود. همه ما باید مراقب خود و سلامتی عزیزانمان باشیمبه


بیشتر بدانید:

فشار خون بالا و واکسن کرونا ، خطرناک یا بی ضرر
آیا ماساژ محل تزریق واکسن کرونا اشکالی ندارد؟
سه نشانه کرونا دلتا را بشناسید

دیدگاهتان را بنویسید