کمبود و سمیت سلنیوم


کمبود سلنیوم باعث تغییرات بیوشیمیایی در افراد می شود که به همین دلیل چنین افرادی استرس زیادی را تجربه می کنند و از بیماری های خاصی رنج می برند. به عنوان مثال ، کمبود سلنیوم ، همراه با استرس ثانویه ناشی از عفونت ویروسی ، منجر به کاتیون می شود. این عارضه ای از کاردیومیوپاتی است (بیماری عضله قلب که در آن توانایی قلب برای پمپاژ خون به نقاط مختلف بدن مختل می شود) که در بخشی از چین قبل از شروع برنامه مکمل سلنیوم توسط دولت در اوایل دهه 1970 رخ داد. اتفاق افتاده بود. بابا
کمبود سلنیوم با ناباروری مردان ارتباط دارد و ممکن است در بیماری کاشین بک ، نوعی آرتروز با کمترین میزان در مناطق چین ، تبت و سیبری نقش داشته باشد. کمبود سلنیوم می تواند کمبود ید را تشدید کرده و خطر ابتلا به کرتینیسم (کوتولگی) را افزایش دهد.
آجیل برزیلی حاوی مقادیر زیادی se (91-68 میکروگرم) است که مصرف منظم آن می تواند منجر به مسمومیت شود.

سمیت سلنیوم:

مسمومیت حاد ناشی از استفاده از محصولات بدون نسخه و فرمولاسیون ناخواسته است که حاوی مقادیر زیادی است. به عنوان مثال ، در سال 2008 ، 201 نفر از مصرف مکمل مایع که حاوی 200 برابر مقدار برچسب بود ، عوارض جانبی جدی را تجربه کردند. مسمومیت حاد می تواند باعث علائم شدید گوارشی و عصبی ، سندرم دیسترس حاد تنفسی ، سکته قلبی ، ریزش مو ، ضعف عضلانی ، لرزش ، سبکی سر ، سرخ شدن صورت ، نارسایی کلیه ، نارسایی قلبی و در موارد نادر مرگ شود.

FNB میزان Se را از طریق غذا و مکمل ها بر اساس میزان سلنیوم مرتبط با ریزش مو و شکنندگی ناخن ها تعیین می کند.
جدول 3: محدوده فوق العاده قابل تحمل برای مصرف
سن باردار شیرده
نوزادان تا 6 ماه 45 میکروگرم 45 میکروگرم
7-12 ماه 60 میکروگرم 60 میکروگرم
1 تا 3 سالگی 90 میکروگرم 90 میکروگرم
4-8 ساله 150 میکروگرم 150 میکروگرم
9-13 ساله 280 میکروگرم 280 میکروگرم
14-18 ساله 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم
19 ساله 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم
تنها منابع سلنیوم برای نوزادان باید شیر مادر ، شیر خشک و غذا باشد.

با فناوری های فعلی ناشی از Selenium Health آشنا شوید (از مزایای آن بهره مند شوید)

سلنیوم

سلنیوم برای سلامتی

در این بخش ، ما بر روی چهار بیماری که ممکن است نقش داشته باشند تمرکز می کنیم. این چهار بیماری شامل سرطان ، بیماری قلبی ، از دست دادن حافظه و بیماری تیروئید است.

سرطان

مکانیسم های دیگر ، از جمله ترمیم DNA ، آپوپتوز و اثرات سلنیوم بر سیستم غدد درون ریز و سیستم ایمنی و همچنین خواص آنتی اکسیدانی آن ، ممکن است در پیشگیری از سرطان نقش داشته باشند.
مطالعات اپیدمیولوژیک ارتباط معکوس بین این بیماری و خطر سرطان روده بزرگ ، پروستات ، ریه ، مثانه ، پوست ، مری و معده را نشان داده است.

بیماری قلبی

پروتئین سلنو به مهار اصلاح اکسیداتیو لیپیدها ، کاهش التهاب و جلوگیری از تجمع پلاکت ها کمک می کند. به همین دلایل ، کارشناسان پیشنهاد کرده اند که مکمل Se ممکن است خطر بیماری قلبی یا مرگ ناشی از این بیماری را کاهش دهد.

از دست دادن حافظه

با افزایش سن ، سرم کاهش می یابد. کمبود سلنیوم ممکن است با کاهش عملکرد مغز مرتبط با افزایش سن مرتبط باشد ، احتمالاً به دلیل کاهش فعالیت آنتی اکسیدانی است.

بیماری تیرویید

میزان Se در غده تیروئید بیشتر از سایر بافتهای بدن است و سلنیوم مانند ید عملکردهای مهمی در تولید هورمون های تیروئید و متابولیسم دارد.

تنظیم: زهرا محبیک
منبع: ODS

دیدگاهتان را بنویسید