«کمیته کتاب» در شهر کتاب بوشهر تشکیل شده است.این خبر را محمد حیدری، مدیر کتابفروشی بوشهر به این خبرنگار اعلام کرد آژانس کتاب ایران (ابنا) بوشهر وی گفت: طرح نظر حسین از روز شنبه ۱۷ مردادماه برابر با اول محرم در این کتابفروشی آغاز شده و تا پنجشنبه ۳۰ مردادماه برابر با ۱۳ محرم ادامه دارد.

وی در ادامه به تشریح این طرح پرداخت و افزود: علاوه بر شور حسینی همواره دغدغه شعور حسینی را داشتیم و داریم. از این رو می‌خواستیم حرکتی را برای کسانی که می‌خواهند به عمق نهضت عاشورا پی ببرند و درک دقیق‌تری از زندگی امام حسین (ع) بیابند، هموار کنیم. از این رو در کتابفروشی خود میز ویژه ای برپا کردیم و با بررسی و نظر تیم کارشناسی کتابفروشی کتاب های مناسب این ایام را انتخاب کردیم و نذر امام حسین(ع) را با ۱۵ درصد تخفیف تقدیم مخاطبان کردیم. البته این طرح نه تنها در کتابفروشی بلکه در ۶ هیئت دیگر با عنوان «سفره کتاب» در هفته اول محرم اجرا شد.

به گفته حیدری، این طرح با استقبال مخاطبان از هر رده سنی مواجه شد اما استقبال نوجوانان چشمگیرتر بود. چرا که کتاب های منتخب در طرح مذکور بر اساس محتوای مذهبی و محرمانه انتخاب نشده اند و در این میان آثاری مانند کتاب «زن ویولن روی پل» که این روزها بسیار پرطرفدار است یا کتاب داستان «رویان» وجود دارد. پیشرفت ۴۰ ساله کشورمان را نشان می دهد نمایش های اخیر گنجانده شده است.

مدیر کتاب های بوشهر افزود: در طرح نظرحسین سه دسته کتاب مشمول تخفیف ها شدند. دسته اول کتب تاریخی و تحلیلی است که در راستای اهداف قیام امام حسین(ع) نوشته شده است. دسته دوم داستان ها و رمان هایی است که با محوریت امام حسین (ع) یا واقعه عاشورا نوشته شده است و دسته سوم شامل کتاب های اجتماعی است که یکی دو مورد از آنها ذکر شد.


حیدری که به همراه عباس حسینی مقدم مدیریت این کتابفروشی را بر عهده دارد، درباره نقش ایجاد میز کتاب در کتابفروشی ها در کمک به خانواده ها و افراد در انتخاب کتاب توضیح داد: یکی از مشکلات خانواده ها در روند تهیه کتاب، مسئله کتاب است. . انتخاب؛ یعنی گاهی یک خانواده یا فردی نمی داند چه کتابی بخرد! بنابراین سعی کردیم بخشی از این مشکل را در این زمینه حل کنیم.

وی ادامه داد: همچنین یکی دیگر از مشکلاتی که معمولاً ممکن است خانواده ها یا افراد هنگام تهیه کتاب با آن مواجه شوند، دسترسی آسان به کتاب نیست و با این طرح و ارائه کتاب در مساجد یا مساجد، مخاطب می تواند بدون تلاش خاصی اقدام به تهیه کتاب کند. نکته آخر نمایشگاه کتاب است. یعنی قرار گرفتن در معرض کتاب که به نظر من هر سه به ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی بهتر کمک می کنند.

حیدری در ادامه به اجرای طرح دیگری با عنوان «هیئت کتاب» همزمان با دهه اول محرم در این کتابفروشی اشاره کرد و گفت: در ایام محرم همه جا مراسم حزن انگیز برگزار می شود. ما می خواستیم این علم را در کتابفروشی خود تبلیغ کنیم. به همین دلیل تصمیم گرفتیم کمیته ای تشکیل دهیم. اما با مدلی که نزدیک کتابفروشی است. طرح هیئت کتاب که به صورت نشستی صمیمی همراه با زیارت عاشورا و کتابخوانی انجام شد، اینگونه بود.

وی یادآور شد: کتابی که برای «کمیته کتاب» انتخاب شد، کتاب فاتح کن اثر شهید آوینی بود. کتاب کوچکی از یک متفکر که در آن روایت تاریخ در کنار تحلیل راوی قرار دارد.این تحلیل هوشمندانه شهید آوینی بر جذابیت کتاب افزود.

حیدری همچنین به اجرای طرح دیگری با محوریت کتاب در ایام سوگواری حسینی با همکاری صدا و سیمای مرکز بوشهر اشاره کرد و افزود: این طرح شامل معرفی کتاب در ویژه برنامه های مختلف محرم می باشد که از شبکه استانی بوشهر در همین راستا پخش می شود. زمان به عنوان دهه اول ماه محرم الآن دارند بازی می کنند.

مدیر کتابفروشی بوشهر در پایان یادآور شد: نذورات و فداکاری ها در راه امام حسین (ع) زمانی ارزشمند است که گرهی از مشکلات را در جامعه باز کند. ما سعی کردیم عهدمان را بر این بگذاریم که مردم کتاب بخوانند. البته ارائه تخفیف ساده ترین کار برای تشویق مردم به کتابخوانی است، اما اگر می خواهیم مردم کتاب بخوانند باید راه را برای انتخاب و تهیه کتاب برای مردم باز کنیم، بنابراین تمام تلاش ما در این برنامه ها این بوده است که رسیدن به این هدف