کم خونی فقر آهن در ورزشکاران


آهن یک ماده معدنی ضروری است که در متابولیسم انرژی ، تحویل اکسیژن ، عملکرد شناختی و سیستم ایمنی بدن نقش دارد. تقریباً دو سوم آهن بدن در گلبول های قرمز در گردش خون در هموگلوبین ، که در فریتین و میوگلوبین کمتر است ، یافت می شود.
بدن نمی تواند آهن مورد نیاز خود را تولید کند ، بنابراین آهن مورد نیاز ما را از طریق رژیم غذایی یا مکمل ها جذب می کند. کم خونی فقر آهن باعث کمبود آهن می شود.

مصرف روزانه آهن برای بزرگسالان توصیه می شود:

مردان: 8 میلی گرم در روز
زنان: 18 میلی گرم در روز (قبل از یائسگی)

کم خونی فقر آهن در ورزشکاران:

با افزایش نیاز به آهن با ورزش ، ورزشکاران در برابر کمبود آهن آسیب پذیرتر هستند. بنابراین ، آنها باید از هر فرصتی استفاده کرده و منبع آهن را از طریق غذا تأمین کنند.
برخی از ورزشکارانی که در خطر کمبود آهن هستند عبارتند از:

  • ورزشکاران زن (به دلیل کمبود آهن در دوران قاعدگی)
  • ورزشکاران استقامتی که در ارتفاع تمرین می کنند (به دلیل نیاز شدید به اکسیژن)
  • ورزشکاران گیاهخوار و گیاه خوار (زیرا آهن کمتری از منابع گیاهی جذب می شود)
  • ورزشکارانی که دسترسی کمی به غذا دارند

بیایید با موارد زیر آشنا شویم: قرص پستان Iron Plus Health

نارسایی کمبود آهن
سطوح پایین آهن اغلب با علائم خستگی و کسالت همراه است. در ورزشکاران ، این مشکل ممکن است در توانایی پاسخگویی یا سازگاری با محرک های محرک با کاهش ورزش و کاهش عملکرد یا سرکوب ظاهر شود.
مراحل اولیه کمبود آهن ، معروف به کم خونی فقر آهن (iDNA) ، زمانی رخ می دهد که ذخایر فریتین بدون تأثیر قابل توجهی بر تراکم هموگلوبین کاهش می یابد. شدیدترین مرحله ، معروف به کم خونی فقر آهن (IDA) ، زمانی رخ می دهد که ذخیره آهن و هموگلوبین کاهش یابد.

درمان کم خونی فقر آهن چیست؟

درمان کمبود آهن شامل انواع حمایت های تغذیه ای ، مکمل های خوراکی آهن و تزریق داخل وریدی آهن است. افزایش مصرف آهن از طریق رژیم غذایی اولین و بهترین درمان برای کمبود آهن است. منابع آهن به دو دسته هم (منابع حیوانی) و غیر هم (منابع گیاهی) تقسیم می شوند.
مکمل آهن خوراکی یک روش درمانی است و معمولاً به صورت نمک های آهنی مانند فومارات آهن ، سولفات آهن یا گلوکونات آهن فرموله می شود.
محصولات آهن گلوکونات که حاوی 100 میلی گرم آهن هستند ، یک روش استاندارد برای درمان فقر آهن هستند. محتوای آهن موجود در این مکمل باید برای اطمینان از میزان مصرف مورد بررسی قرار گیرد.
اگر نمک های آهن برای ورزشکاران قابل تحمل نباشد ، ممکن است از فرمولاسیون آهن آزاد شده استفاده شود.
تزریق داخل وریدی آهن فقط پس از مشورت با متخصص انجام می شود. این نوع تزریق در صورت وجود کم خونی فقر آهن (IDA) استفاده می شود ، یعنی زمانی که ذخایر فریتین و هموگلوبین به خطر می افتد.

تنظیم کننده: زهرا محبی (کارشناس تغذیه)
منبع: مکمل های ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید