گامی در جهت حفظ و ارائه اسناد نظامی به مردم


گزارش کردن آژانس کتاب ایران (ایبنا) در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس.

در این مراسم سردار سرتیپ بهمن کارگر، نفر اول بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس با ادای احترام به شهدای دفاع مقدس و تبریک هفته وحدت، خاطرنشان کرد: تاکید رهبر معظم انقلاب بر روایت درست از جنگ و فرمودند: روایت صحیح را «روایت استاندارد» قرار دادیم و این از نوع روایت است که مستند است.بنیاد حفاظت دادستان کل جنگ را بازگو می کند!
وی با بیان اینکه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس دادستان کل کشور در حوزه روایت جنگ است، افزود: رهبری فرمودند که نباید بگذاریم دفاع مقدس فراموش شود و تحریف شده؛ مبنای اجازه ندادن به تحریف جنگ به کمک اسناد است». ما می گوییم روایت جنگ مستند باشد.


سپس سردار کارگر با اشاره به دیدار و دیدار فرماندهان و پیشکسوتان دفاع مقدس با رهبر انقلاب در ۳۰ شهریور امسال گفت: در آن دیدار رهبر انقلاب از نمایشگاهی در حاشیه امام خمینی (ره) بازدید کردند. حسینیه (ره) درباره کارهایی که تاکنون انجام شده است، گفت: زیرساختی است و باید کار بیشتری انجام شود.


وی افزود: رهبر انقلاب فرمودند دفاع مقدس تا ۱۰۰ سال جواب می دهد و باید به مردم گفت. رهبران می گویند روایت برای جوانان و نوجوانان باید به گونه ای بیان شود که دیدگاه آنها با دیدگاه فرماندهان و جانبازان دفاع مقدس یکی شود. این سوال نیز مستلزم استفاده از ابزار هنری است.


رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس نیز گفت: در حوزه دانش آموزی و کتاب کارهایی انجام شده است.شناخت تغییر زبان نسل نوجوان
وی سپس به چالش های ارتباط با نوجوانان پرداخت و گفت: زبان این نسل با ما متفاوت است و من در برخورد با نوه ام فهمیدم فرسنگ ها با آنها فاصله داریم.


سردار خرقر در بخشی دیگر تاکید کرد: دفاع مقدس فقط متعلق به نیروهای مسلح نیست، فرماندهی نظامی با ارتش است، بلکه دفاع مقدس متعلق به همه مردم است و پیروزی آن متعلق به همه مردم است.


وی خاطرنشان کرد: در بنیاد حفظ آثار از بحث های جناحی دفاع مقدس جلوگیری کرده ایم.


وی همچنین گفت: اسناد دفاع مقدس در مرکز اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران است و باید برای فردا نگهداری شود.دو ویژگی جنگ عراق و ایران
علیرضا مختارپور، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران نیز در بخشی از این مراسم گفت: دفاع مقدس دو ویژگی اصلی دارد. اولاً علاوه بر جنگ و مقاومت، یک عنصر معنوی نیز وجود دارد و ثانیاً یک ویژگی ملی بود.


وی ادامه داد: در دفاع مقدس یک انگشت از خاک زمین تسلیم دشمن نشد.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: دفاع مقدس یکی از پرتکرارترین کلمات در بیانات رهبر انقلاب است. او بارها واژه ثروت را برای آن به کار برده است. ثروت سرمایه ای است که به نفع کل ملت است. دفاع مقدس گنجینه استقلال و هویت ماست.لزوم حفظ اسناد نظامی برای آیندگان
وی افزود: برای اینکه این گنج سال ها دوام بیاورد باید به درستی جمع آوری و نگهداری شود.


مختارپور حجم یادواره ها و تاریخ شفاهی جنگ را در مقایسه با آنچه که باید بسیار اندک عنوان کرد و گفت: در خصوص حضور زنان در بخش پشتیبانی جنگ در یکی دو سال اخیر جلوه هایی در آثاری مانند «استخر خون’; مسائل انسان شناسی جنگ هنوز جمع آوری نشده است. در این زمینه تحقیقاتی انجام دادم و متوجه شدم که تنها یک کتاب در سال ۱۳۷۸ بر اساس تحقیقات حضور زنان منتشر شده است.


وی ثروت دفاع مقدس را شامل ابعاد مختلف نظامی، اسنادی، اختراعات و امثال آن برشمرد و در بخشی دیگر به شرایط روحی و روانی رزمندگان و شهدا اشاره کرد.


مختارپور در بخشی دیگر با بیان اینکه خطرات غفلت از دفاع مقدس ما را تهدید می کند، گفت: اگر دفاع مقدس را مهم ترین سرمایه انقلاب اسلامی در عصر امروز بدانیم، وظیفه دستگاه ها آشکار می شود.این تفاهم نامه گام جدیدی برای همکاری بین دو سازمان است
در این مراسم سردار سرتیپ غلامرضا المقاقی رئیس سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس ابراز امیدواری کرد: بنیاد حفاظت آثار باستانی و کتابخانه ملی با امضای این تفاهم نامه همکاری خود را ادامه دهند. وی ضمن اشاره به اینکه همکاری این دو سازمان از قبل وجود داشته است، امضای تفاهم نامه وارد مرحله جدیدی می شود، گفت: امروز جلسات قبلی به مرحله جدیدی رسید تا بتوانیم اسنادی را در این تفاهم مشترک در اختیار ملت قرار دهیم و آنها را برای آینده حفظ کنید.”


وی با اشاره به اینکه رهبری فرمودند برای دفاع مقدس کاری کنیم که حفظ شود و مردم از شیرینی جنگ بهره مند شوند و خاطرات تلخ پیمان های ننگین تاریخی را جایگزین خاطرات تلخ کنند، افزود: آنچه در این راه هموار می کند این است. در عرصه سخنرانی های ماندگار و اسناد افتخاری که باقی ماندسازماندهی ۱۰ میلیون صفحه اسناد نظامی
سردار لگامی خاطرنشان کرد: در ۵ سال گذشته با کمک سازمان اسناد ۱۰ میلیون سند ساماندهی شده و آمادگی داریم در سامانه قرار دهیم. آنها در راستای اهداف و قوانین بین المللی هستند. در بخش حفظ اسناد اطلاعات ارزشمندی جمع آوری، ذخیره، تشریح و پردازش شده است که امیدواریم برگزاری چنین جلسه ای بتواند حرکت را سرعت بخشد.


وی از انجام ۱۷۰ هزار ساعت مصاحبه از زمان جنگ تاکنون خبر داد و گفت: از سال ۹۵ تاکنون نزدیک به ۴۰۰ عنوان کتاب تاریخ شفاهی تولید و ۲۵ میلیون صفحه سند مکتوب، دیداری و شنیداری ساماندهی شده است. همچنین ۶۸ پروژه دفاع مقدسی که در حال ساماندهی آنها هستیم تعریف شده است که بعداً وارد سامانه اسناد می شود.توجه نکردن به بزرگی جنگ
محمدجواد جعفریان، معاون سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران نیز در بخشی دیگر از این مراسم گفت: ساماندهی اسناد دفاع مقدس دغدغه کشور است؛ سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس از دغدغه های کشور است. اسناد اصلی ترین ابزار تبیین جهاد است و روایت صحیح و ارائه روایت صحیح – جنگ – هنر و کار شایسته این گروه است.


وی افزود: دفاع مقدس جنگی بود که ایرانیان در چند صد سال اخیر با شکست مواجه نشده بودند و اقوام مختلف کشور در آن شرکت داشتند.


جعفریان با بیان اینکه وظیفه داریم مستندسازی کنیم، تصریح کرد: هنوز به عظمت دفاع مقدس نپرداخته ایم که البته بخشی مربوط به جبر زمان است. [اشاره به اینکه زمان کافی نبوده] E.کتابخانه ملی میزبان ۶۰ میلیون صفحه اسناد نظامی است
وی تاکید کرد: در بخش اسناد کتابخانه ملی میزبان نزدیک به ۶۰ میلیون سند هستیم. برخی از آنها از نظر بازسازی و دریافت غرامت جنگی حیاتی هستند.


معاون اسناد سازمان اسناد و اسناد ملی جمهوری اسلامی ایران یکی از ویژگی های تفاهم نامه سازمان متبوع خود و بنیاد حفظ آثار را ارتباط مراکز اسناد و سازمان اسناد و مدارک ملی برشمرد. کتابخانه. و همچنین ارتباط با استان ها و در نهایت ابراز امیدواری کرد که این تفاهم نامه بتواند گامی در راستای در دسترس قرار گرفتن اسناد دفاعی مقدس باشد.در پایان این مراسم تفاهم نامه مذکور به مدت سه سال به امضای سردار کارگر و مختارپور رسید. یکی از ویژگی های این تفاهم نامه، تسهیل در ارائه اطلاعات علمی و ایجاد امکان دسترسی و استفاده از کتب و اسناد با رعایت حقوق مؤلفان خواهد بود. همچنین فرصتی برای همکاری علمی، پژوهشی، آموزشی و تبادل تجربیات بین دو سازمان فراهم خواهد شد.