گزارشی کامل از چرایی وقوع جنگ و سیر تحولات دفاعی مردم ایران در برابر ارتش متجاوز عراق


گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) جمهوری اسلامی از بدو تأسیس و تثبیت همواره با تهدیدها و توطئه های متعدد داخلی و خارجی مواجه بوده است. برخی از این توطئه ها مانند جنگ تحمیلی عراق که با حمایت همه جانبه همه قدرت های جهانی همراه بود برای به زانو درآوردن هر رژیم تازه تاسیس کافی بود. نظام جمهوری اسلامی ایران علیرغم همه مخاطرات و بحران های گوناگون، به برکت رهبری و مدیریت هوشمندانه امام خمینی (ره) و همراهی و همراهی ملت شجاع و انقلابی و حماسه آفرینی ها و فداکاری های تحسین برانگیز آنان میدان‌ها به‌ویژه در هشت سال دفاع مقدس، سربلند از کوران حوادث وحشتناک بیرون آمدند. جنگ ایران و عراق در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ با حمله عراق به جمهوری اسلامی ایران آغاز شد. این جنگ هشت سال به طول انجامید که به آن جنگ تحمیلی و دفاع مقدس می گویند.

تاریخ آموزنده جنگ نابرابر رژیم بعث صدام با ایران و دفاع غیورانه و غیورانه ملت مبارز ایران و آثار و پیامدهای منطقه ای و فرامنطقه ای آن موضوعی است که در بررسی و تبیین آن بیش از همه مورد توجه قرار گرفته است. جنبه های مختلف آن بی شک در این زمینه، علمای داخلی و پژوهشگران دینی خاص، وظیفه دارند گوشه ای از این حماسه بزرگ را برای عموم مردم، به ویژه پژوهشگران و علاقه مندان بیان و در تاریخ ثبت کنند. بدیهی است کسانی که در جریان وقایع این جنگ و ابعاد مختلف آن حضور فعال و مؤثری داشتند، این مسئولیت مضاعف و نتیجه کارشان نیز مطمئن بوده و اعتماد بیشتری خواهند داشت. این جنگ در کتاب های بسیاری از زوایای مختلف مورد تحلیل قرار گرفته است.

کتاب «تاریخ تحلیلی جنگ ایران و عراق» حاصل دانش و تجربه دکتر حسین علایی از فرماندهان و فرماندهان سابق نیروی دریایی سپاه است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و استاد مدیریت راهبردی دانشگاه تهران از دوران هشت سال جنگ تحمیلی و پس از آن که در آن حوادث و رویدادهای جنگ ایران و عراق از نگاه یک فرمانده مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. و پژوهشگر دفاع مقدس. وی از فرماندهان دوران دفاع مقدس بود. کتاب «تاریخ تحلیلی جنگ ایران و عراق» در دو جلد منتشر شده و تاکنون چهار بار تجدید چاپ شده است.

حسین علایی در تشریح این کتاب گفت: این کتاب در ۱۰ فصل تنظیم شده و موضوع جنگ عراق و ایران را از ابعاد مختلف به ویژه در زمینه های راهبردی، نظامی، سیاسی، دیپلماتیک و فرهنگی مورد بررسی و تحلیل قرار داده است. در این کتاب به تمامی وقایع رخ داده در دوران جنگ تحمیلی پرداخته شده و شرح کاملی از علت وقوع جنگ و پیشرفت دفاع مردم ایران از ارتش متجاوز عراق تا پایان جنگ ارائه شده است. ارایه شده. همچنین در میان مطالب کتاب درباره آثار حماسی رزمندگان عزیز صحبت شد.

وی با بیان اینکه ویراست جدید کتاب «تاریخ تحلیلی جنگ ایران و عراق» حدود صد صفحه محتوای بیشتر و بیشتر از نسخه قبلی دارد و اطلاعات درج شده در آن کاملتر است، گفت: مطالعه این کتاب برای همه علاقه مندان از مسائل مربوطه اطلاع دارند. برای وقایع جنگ تحمیلی و اتفاقات دوران دفاع مقدس مفید است. از سوی دیگر این کتاب به بخش مهمی از تاریخ معاصر ایران می پردازد و برای عموم علاقمندان به آگاهی از حماسه آفرینی های مردم ایران در برابر ارتش فاتح بعث و به ویژه دانشجویان و اساتید و معلمان جذاب است. از تاریخ ، علوم و مدیریت نظامی.

نویسنده کتاب تاریخ تحلیلی جنگ ایران و عراق افزود: جلد اول کتاب شامل ۵ فصل و ۷۱۲ صفحه است و جلد دوم شامل فصل های ششم تا دهم است که در ۶۰۶ صفحه منتشر شده است. این کتاب توسط انتشارات مرتز و بوهم و مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شده و در اردیبهشت ۱۴۰۱ در سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران عرضه شده است.