گفتمان عرفانی عمان سامانی بین المللی استگزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)به گزارش روابط عمومی رادیو فرهنگ، نشست تخصصی «همایش بین المللی میرزا نورالله عمان سامانی» با حضور محمدعلی آذرشب، استاد دانشگاه تهران، پنجشنبه (۲۳ مرداد) در تالار شهید آوینی دانشگاه شهرکرد برگزار شد.

آذرشب با اشاره به اینکه این گونه همایش ها مصداق «اهیوا امرانه» به معنای احیاگر به تعبیر مقام معظم رهبری است، تصریح کرد: احیای اهل بیت(ع) همان عزت و شعار اول است. حضرت ابا عبدالله (ع) نیز هیهات من زلها و دعوت به آن افتخار بود.

گفتمان سامانی عمان بین المللی است
وی گفت: گفتمان عمان سامانی نه کردی است و نه فارسی، بلکه گفتمانی بین المللی است و در جهان اسلام قابل گسترش است زیرا گفتمان او اساساً عرفانی است و عرفان جایگاه بسیار مهمی در جهان اسلام دارد.

وی تبلیغات رسانه های معاند را با هدف ایجاد احساس ذلت در جوامع اسلامی عنوان کرد و ادامه داد: این احساس مساوی است با مرگ و نابودی و هدف بزرگ اسلام که احیاء و حرکت و شکوفایی استعدادهای انسانی است. به تمدن، گم خواهد شد. تولد دوباره نقطه شروع تمدن نوین اسلامی است و جز با افتخار محقق نمی شود.

اهل بیت (ع)؛ محور تلاش و نوآوری
آذرشب احیای مناقب و ذکر اهل بیت را یکی از ابزارهای مهم احیای جوامع اسلامی دانست و تصریح کرد: اهل بیت (علیهم السلام) کانون عزت و ایجاد روحیه تلاش، ابتکار و تلاش هستند. نوآوری در این جوامع هر تحول علمی، فکری، ادبی، هنری و ابتکاری در مکتب اسلام، ناشی از تأسیس اهل بیت(ع) بوده و هر مبتکر بزرگی در شاخه های مختلف فقهی و علمی و… با مکتب همراه است. اهل بیت

این پژوهشگر و نویسنده ادبیات عرب با اشاره به اینکه همایش بین المللی میرزا نورالله عمان سامانی با سه محور دانشگاه شهرکورد، رادیو فرهنگ و عمان سامانی که دانش، فرهنگ و ادب هستند برگزار می شود، گفت: هر سه این محورها می توانند. موجب تجدید حیات و تمدن می شود. بدعت های اسلامی و خدمت به اهل بیت علیهم السلام. بنابراین، دانشگاه باید علمی باشد و نه تنها افرادی را با مجموعه اطلاعات تربیت کند، بلکه دانشگاه باید محلی برای تربیت دانشمند باشد. مقوله اطلاعات با علم متفاوت است، علم نوآورانه، شکوفا، پویا و کاوشگر است.

آذرشب تاکید کرد: محور دیگر فرهنگ است که موضوع بسیار مهمی است اما معمولا به آن توجه نمی شود. فرهنگ موتور محرک و هدایت کننده جوامع به سوی سعادت و تمدن و علم واقعی است. علم از نظر قرآن نور است و وقتی در دل مردم بتابد باعث رونق می شود و امیدواریم این موضوع مورد توجه رادیو فرهنگ قرار گیرد.

عمان سامانی، استاد دانشگاه تهران در رابطه با محور سوم خاطرنشان کرد: گفتمان عمانی نه کردی است و نه فارسی، بلکه گفتمان بین المللی است و در جهان اسلام قابل گسترش است، زیرا اساسا گفتمان آن عرفانی است که یک گفتمان بسیار دارد. جایگاه مهمی در جهان اسلام

رابطه عرفان و مقاومت
آذرشب درباره اهمیت عرفان گفت و با اشاره به نگارش کتابی با عنوان «تلمسان، مقاومت و العرفان» گفت: تلمسان نام شهری در الجزایر است و در سفری که به این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی داشتم. جهان اسلام در یکی از سالها متوجه شدم که شهری عرفانی است و بسیاری از عارفان اهل این شهر هستند.

وی افزود: جالب است که در این شهر هم عرفان و هم مقاومت در برابر استعمار را یافتم و هم فهمیدم که یکی از دلایل رد استعمار فرانسه از الجزایر دقیقا همین عرفا بوده اند. احساس می کنم در شهرکرد هم همین وضعیت حاکم است و این منطقه هم مظهر مقاومت و هم عرفان است.

آذرشب با بیان اینکه عرفان به معنای بیرون آمدن انسان از نفس است، ادامه داد: وقتی انسان از ظلمت نفس بیرون می آید به این معناست که نور دیده و عاشق شده است. بسیاری از شاعران عرب هم شعر مقاومت دارند و هم شعر عرفان.

این استاد دانشگاه با اشاره به حضور خود در همایشی در الجزایر با عنوان فتوط گفت: فتوت رابطه انسان و انسان و عرفان رابطه انسان با خدا است. در این کنفرانس از من خواسته شد که درباره فتوط ایرانی سخنرانی کنم و در تحقیقاتم متوجه شدم که فاتوت در برهه ای از تاریخ از شرق به غرب در جهان اسلام گسترش یافته است.

این پژوهشگر برجسته کشور ادامه داد: در تحقیقاتم به سلسله عرفانی سوکائیان پرداخته ام و برایم جالب بود که در اواسط سلسله ساکایان به نام سعدی شیرازی برخوردم و این شاعر به سکا پرداخته است. من هشت سال است که در سوریه هستم، نه برای زندگی، بلکه در عمل به روش ساکایان. راه سکایان سرانجام به حضرت قمر بنی هاشم (ع) سکای کربلا می رسد.

ترجمه آهنگ های عمان سامانی به عربی
آذرشب گفت: رئیس کنفرانس الجزایر از من خواست که مجسمه کافی العباس را از ایران برایش بیاورم که آن را از شاه عبدالعظیم تهیه کردم و با خود به آنجا بردم. برایم جالب بود که تابلوی کاف العباس در همایش بر روی تابلوی بزرگ حک شده بود و معتقد بودند که نماد جوانمردی در شمال آفریقا است.

این پژوهشگر و مترجم برجسته زبان عربی با بیان اینکه گفتمان عرفانی عمان سامانی مورد استقبال ویژه ای در جهان عرب است، اظهار داشت: برای این منظور پیشنهاد کردم با هماهنگی شرکت کنندگان، اشعار عمان را همراه با مقدمه ای خوب ترجمه و چاپ کنیم. به اطلاع برسانیم که پس از چاپ، کتاب ترجمه اشعار این شاعر در نجف اشرف و بر مزار وی کشف خواهد شد.

آذرشب با یادآوری نقش ادبیات در انتقال مفاهیم مکتب اهل بیت تصریح کرد: عمان سامانی با کمک اشعار خود موفق شد مفاهیم عرفان و عشق مکتب عاشورا را به مخاطبان خود عرضه کند.

مراسم بزرگداشت عمان سامانی از مفاخر ادبی و شاعران آئینی چهارمحال و بختیاری همزمان با ایام محرم امسال در شهرهای شهرکرد و سامان در حال برگزاری است.