یادداشت‌های علم؛ منبع مهمی برای آگاهی از رویدادهای تاریخ معاصر است ویراست جدید سفرنامه مالکوم در نمایشگاه کتاب


دکتر علی‌محمد طرفداری، پژوهشگر تاریخ به خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفت: چاپ دوم ترجمه کتاب «پنج سال در یک شهر ایرانی»، سفرنامه ناپیر مالکوم از شهر یزد طی اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم میلادی در نمایشگاه کتاب امسال تهران عرضه خواهد شد.

او افزود: این کتاب از جمله سفرنامه‌های اروپاییان در سده‌های اخیر، و از معدود آثار میسیونرهای مسیحی است که تا کنون به زبان فارسی برگردانده و منتشر شده‌اند. این نوع سفرنامه‌ها با این که از منابع گاه بسیار مهم تاریخ ایران به شمار می‌روند، همواره کم‌تر شناخته شده و به همان نسبت کم‌تر از سوی محققان ایرانی مورد توجه قرار گرفته و نویسندگان ایرانی جز مواردی خاص، رجوع گسترده‌ای به این نوع سفرنامه‌ها نداشته‌اند.

این پژوهشگر تاریخ عنوان کرد: این نوع سفرنامه‌ها عموماً از ویژگی‌های خاصی برخوردارند که در رأس آن‌ها توجه مؤلفان این نوع سفرنامه‌ها به ارائه اطلاعات مرتبط با کار اصلی خود یعنی تبلیغ مسیحیت و ضرورت‌ها و چگونگی انجام این تبلیغ و دعوت بوده است.

از این منظر، سفرنامه‌های مذکور و از جمله سفرنامه‌ حاضر، دارای اطلاعات منحصر به فرد و کم‌تر مورد توجه واقع شده‌ای در خصوص دلایل اصلی تلاش برای تبلیغ مسیحیت از سوی انجمن‌های تبلیغی کلیساها هستند و افزون بر آن اطلاعات منحصر به فرد دیگری نیز درباره نحوه انجام کار میسیونری در این آثار وجود دارد که توجه به آن‌ها می‌تواند علاوه بر روشن کردن ابعاد تازه‌ای از اوضاع و احوال اجتماعی و مذهبی ایران در سده‌های اخیر، تصویر عینی‌تر و واقعی‌تری از دلایل و چگونگی فعالیت مبلغان مسیحیت در ایران را در اختیار پژوهشگران ایرانی قرار دهد.

          

طرفداری گفت: چاپ اول این سفرنامه با عنوان «سفرنامه یزد» در سال ۱۳۹۴ و از سوی انتشارات مهرپادین در شهر یزد منتشر شد و اینک بعد از گذشت چند سال، چاپ دوم این اثر با عنوان اصلی خود و به همراه ویرایشی تازه از سوی مجمع نشر ذخایر اسلامی منتشر و در نمایشگاه کتاب امسال عرضه شده است.

او درباره پیشنهاد خرید و مطالعه کتاب از سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران اظهار کرد: کتاب هفت جلدی «یادداشت‌های اسدالله علم» در دو دفتر و به همت علینقی علیخانی منتشر شده است. این یادداشت‌ها یکی از مهم‌ترین آثار تاریخ معاصر ایران به شمار می‌روند.

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «با کتاب سلامتیم» از ۲۱ اردیبهشت تا ۳۱ اردیبهشت به صورت فیزیکی و مجازی در حال برگزاری است.