یادگاری «مهاجران سرزمین خورشید» تنها مادر شهید ژاپنی


گزارش کردن آژانس کتاب ایران (ایبنا) هر ساله کتاب های زیادی در حوزه دفاع مقدس و فرهنگ مقاومت منتشر می شود. بهار امسال به گزارش خانه کتاب و ادبیات ایران، ۴۲۵ عنوان کتاب در دفاع مقدس منتشر شد که از این تعداد ۲۸۹ عنوان کتاب چاپ اول بود. با این حال، کتاب هایی که می توانند تجدید چاپ های مکرر را با تعداد زیاد تجربه کنند، هنوز هم زیاد نیستند. کتاب مهاجر سرزمین آفتاب نوشته حمید حسام (نشر انتشارات سوره مهر) یکی از موفق ترین کتاب ها در این زمینه به شمار می رود.

این اثر داستان کونیکو یامامورا، مادر مجرد یک شهید ژاپنی را روایت می کند که پس از یک دوره بیماری در اوایل تابستان امسال به دیدار هاک شتافت. آن مرحوم که قبل از انقلاب به ایران آمده بود و به همراه همسرش به فعالیت های انقلابی می پرداخت و زمانی که در ایران بود نام و نام خانوادگی «صبا بابایی» را برگرفته از یک نام قرآنی و نام خانوادگی همسرش برای خود انتخاب کرد.گزیده ای از کتاب زندگی صبا بابایی

در واقع «کونیکو یامامورا» پس از آشنایی و ازدواج با یک تاجر مسلمان ایرانی، ژاپن را به مقصد ایران ترک کرد و این کتاب زندگی پرفراز و نشیب او را تا پایان عمر به تصویر می کشد. در بخشی از کتاب مهاجر سرزمین آفتاب درباره انتخاب همسر ایرانی توسط کونیکو یامامورا و مقاومت خانواده اش آمده است: «به محض ورود به اتاق، برادرم هیداکی به سراغم آمد. با یک توپ فوم و در حالی که پدر و مادرم گوش می دادند سرم داد زد و با صدای بلند گفت: نمی دانی زندگی با یک مسلمان چقدر سخت است؟! آنها هیچ گوشتی نمی خورند! آنها شراب نمی خورند! اصلا می دانی ایران کجای دنیاست که می خواهی سرزمین پدران و نیاکانت را ترک کنی؟ … عصبانی شدم و به اتاقم رفتم; جایی که اتسوکو نشسته بود و با عصبانیت به من نگاه می کرد. یأس و اشتیاق بر من افتاد…» (لینک)ثروت مرحوم کونیکو یامامورا در ایران

مرحوم سبا بابایی تابستان ۱۳۹۸ در مراسم رونمایی از کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب» خود را اینگونه معرفی کرد: من کونیکو یامامورا از ژاپن هستم، اما نیم قرن پیش به ایران آمدم و مسلمان شدم. من در ایران زندگی می کنم و الان ایرانی هستم. خوشحالم که با اسلام آشنا شدم. اگر به زندگی خود در ژاپن ادامه می‌دادم، از اسلام و خدا چیزی نمی‌دانستم، اما سپاسگزارم که آقا. بابایی [اشاره به همسرش] او مرا با اسلام آشنا کرد. هر چه بیشتر خودم را می شناسم، بیشتر در مورد زندگی گذشته ام شگفت زده می شوم.

کونیکو یامامورا از حضور خود در ایران و فعالیت هایش در آن مراسم ابراز خوشحالی کرد و گفت: بعد از اینکه به ایران آمدم (قبل از انقلاب) محیط من کم کم رنگ انقلابی به خود گرفت. چون همگی انقلابی و پیرو امام بودند. (ارتباط دادن)نظر حمید حسام درباره «مهاجران سرزمین آفتابی»

همانطور که گفته شد، کتاب «مهاجران سرزمین خورشید» از جمله آثار حمید حسام نویسنده و صاحب نام صاحب نام در حوزه دفاع مقدس است. وی در مراسم رونمایی از این کتاب که حاوی خاطرات کونیکو یامامورا فقید است، گفت: این کتاب بازگویی خاطرات خانم کونیکو یامامورا (صبا بابایی) است و شامل مجموعه ای از اتفاقات و ماجراهای شگفت انگیز در ۸۰ سالگی وی است. سالهای زندگی، ۲۰ سال در ژاپن و ۶۰ سال البته نمی توان کل داستان را در ۲۴۵ صفحه کتاب نوشت.

وی همچنین گفت: وقتی به حوزه مهاجرت از شرق آسیا به ایران ناشناخته آن زمان نگاه می کنیم، جذابیت این اثر برای یک علاقه مند به مهاجرت دو چندان می شود. بنابراین، این کتاب دارای دو حوزه است. اولین حوزه مهاجرت از شینتو به اسلام و شیعه و دیگری مهاجرت از ژاپن به ایران است.

به گفته این نویسنده این داستان پیوندی دارد و آن اسدالله بابایی است که ۶۰ سال پیش در یکی از شهرهای ژاپن به تجارت مشغول بود و کارش مقدمه ای برای آشنایی و زندگی پر فراز و نشیب شد.ترجمه کتاب به ۶ زبان دیگر

از جمله نکات جالب این کتاب که با دیگر آثار حوزه دفاع مقدس تفاوت دارد، ترجمه «مهاجری از سرزمین خورشید» به ۶ زبان است. در همین راستا حمید حسام با تاکید بر اینکه خاطرات کونیکو یامامورا موضوعی بین‌المللی است، این قطعه را نوشته و در جایی می‌گوید: درخواست ناشر در توکیو برای ترجمه این کتاب نشان می‌دهد که یک رشته زیبای مشترک انسانی در بیان وجود دارد. از خاطرات این مادر شهید که انگیزه ناشران خارجی برای ترجمه آن است.

وی با اشاره به استقبال مخاطبان از کتاب مهاجر سرزمین آفتاب گفت: این کتاب به ۶ زبان مختلف ترجمه و ۱۳ بار تجدید چاپ شده است. (ارتباط دادن)این کتاب اگرچه مدت هاست که از چاپ خارج شده، اما چندین بار تجدید چاپ شده و سپس گفته های حمید حسام چندین بار تجدید چاپ شده است. علاوه بر این، یک کمپین تبلیغاتی برای او ترتیب داده شده است. در خبری دیگر از کتاب «مهاجران سرزمین خورشید» که در روزهای اخیر در راس اخبار فرهنگی قرار گرفته است، متن تفسیر رهبر انقلاب در مراسمی در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما روز چهارشنبه رونمایی می شود. صبح (۱۰ صبح) درباره این کتاب با انتشار این خبر و برگزاری مراسم، پیش بینی می شود کتاب «مهاجران سرزمین خورشید» در آینده تجدید چاپ و فروش بیشتری را تجربه کند و روزانه بر تفاوت خود با سایر آثار در حوزه دفاع مقدس.