یازدهمین جشنواره شعر و داستان زنجان به مرحله پایانی خود رسیدبه گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) اختتامیه یازدهمین جشنواره شعر و داستان کوتاه استان زنجان با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از برگزیدگان در فرهنگسرای امام خمینی(ره) زنجان برگزار شد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با ابراز خرسندی از برگزاری چنین جشنواره فرهنگی گفت: خوشبختانه این بار استقبال خوبی از جشنواره صورت گرفت و ۴۲۸ شاعر و نویسنده زنجانی در هفت بخش مختلف در این رویداد فرهنگی شرکت کردند. . .

امراله حسنی با اشاره به تعداد آثار ارسالی به هیئت داوران در این دوره از جشنواره گفت: در مجموع یک هزار و ۲۴۰ اثر مختلف به این مسابقه ارسال شد که هیئت داوران از بین آنها ۵۴ اثر برتر را انتخاب کردند.

وی با اشاره به اینکه این جشنواره یکی از مهم ترین رویدادهای فرهنگی استان زنجان به شمار می رود، گفت: این رویداد فضای بسیار خوبی را برای رقابت سالم نویسندگان و شاعران زنجانی فراهم کرده است و خوشحالیم که فرهنگ و ادب جامعه استان نسبت به سال های گذشته بیشتر شده است.این رویداد مورد استقبال قرار گرفت.

این مسئول با اشاره به تاریخچه برگزاری این جشنواره خاطرنشان کرد: در ۲۲ سال گذشته ۱۱ دوره از این جشنواره در درخشان ترین و سالم ترین شرایط ممکن به فعالیت خود ادامه داده است و امیدواریم بتوانیم این مسیر درست را در جشنواره ادامه دهیم. سال های آینده اهداف جشنواره را حفظ کنید.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان برگزاری چنین جشنواره هایی را زمینه ساز امید آفرینی در جامعه اعلام کرد و گفت: یکی از راه های امید آفرینی به قلم شما شاعران و نویسندگان هستند که البته امید پراکنی این کار را انجام می دهد. این به معنای دروغ گفتن نیست، اما هنرمندان و نویسندگان می توانند زوایای روشن را بیان کنند. .

حسنی با اشاره به اینکه انقلاب در سال های پس از انقلاب چالش های زیادی را تجربه کرده است، گفت: امروز با همه فراز و نشیب ها، ایران اسلامی همچنان در اوج افتخار است.

هزار و ۲۴۰ نویسنده و شاعر در جشنواره شعر و داستان کوتاه شرکت کردند

جواد چراغی دبیر یازدهمین جشنواره شعر و داستان کوتاه استان زنجان نیز با اشاره به ارسال یک هزار و ۲۴۰ اثر در این دوره از جشنواره گفت: در این جشنواره از ۵۴ نفر تجلیل شد.

همه هنرمندان و نویسندگانی که از این جشنواره حمایت و استقبال کردند شایسته تقدیر هستند چرا که این قشر فرهیخته زمینه تداوم و ثبت فرهنگ و تمدن استان زنیان و انتقال این فرهنگ را به نسل های آینده فراهم می کند.

چراغی ادامه داد: تاریخچه جشنواره شعر و قصه زنجان نشان می دهد که این جشنواره همواره محلی برای معرفی و کشف استعدادها بوده و توانسته افرادی را به جامعه شعر و داستان کشور معرفی کند که امروزه از بالاترین سطح در سطح کشور هستند. شعر و داستان و این دوره نشان می دهد که این جشنواره تاثیر بسزایی در ادبیات زنجان داشته و نقطه عطفی برای ادبیات زنجان محسوب می شود.

۵۴ شرکت کننده برای جشنواره شعر و داستان انتخاب شدند

بر اساس این گزارش، این جشنواره در هفت بخش شامل شعر کلاسیک فارسی، شعر کلاسیک ترکی، شعر آزاد فارسی، شعر آزاد ترکی، داستان کوتاه فارسی، داستان کوتاه ترکی و بخش ویژه پژوهشی برگزار شد.

به گفته داوران، در بخش فارسی رده سنی «الف» و در رشته شعر کلاسیک، مهدی حنیفه اول، بهنام کردالو دوم و آقایان علیرضا باقریوند، حسن کلجی، حسین و حسن مسیبی مشترکا سوم شدند.

همچنین در رشته شعر آزاد رده سنی «الف» مقام اول و سوم جشنواره را نداشت و با نظر داوران پریسا عظیمی دوم، مینا قاسمی و مهدی شیری برگزیده شدند.

در رشته داستان نویسی فارسی، گروه سنی «الف»، مهدی خدایی و پریسا دوستی مشترکا مقام اول، معصومه دین محمدی، ناگین محمدی و الهه موسوی برگزیده شدند.

در بخش شعر کلاسیک فارسی نیز گروه سنی «ب» امیرمهدی عرفانی و محمدعلی استایلو را در رتبه اول، بهنام عزیزکانی و سعید رحیمی در رتبه دوم و محمدمهدی امیری و ناصر اسماعیلی در رتبه سوم قرار دادند.

پریناز سعیدی ۱، پریسا امامی ۲ و شهرام رفیعی از رشته شعر آزاد فارسی گروه سنی «ب» انتخاب شدند.

در رشته داستان نویسی فارسی، گروه سنی «ب» برگزیدگان اول و دوم جشنواره را نداشت و کاظم سلیمی سوم، سیده مریم حسینی و حامد محمد بلباسی برگزیده شدند.

در بخش ترکی، در بخش شعر کلاسیک ترکی، گروه سنی «الف» برگزیدگان اول و دوم جشنواره را نداشت و مرتضی حیدری و بهرام بیات فرد مشترکاً سوم شدند و علی صادقی و آیلا کریمی نیز برگزیده شدند.

همچنین در رشته شعر آزاد گروه سنی «الف» جشنواره برگزیده اول و دوم را نداشت و پریسا هوئینی سوم و علی امامی سوم شدند.

فاطمه حیدری دوم و پرنیان غفاری شهری نیز در رشته ادبیات داستانی ترکی در رده سنی «الف» انتخاب شدند.

در رشته شعر کلاسیک رده سنی «ب» فرزانه نادمی و اصلان آقابابایی اول، رحمت خداکرمی و ابوالفضل ایمانی دوم و جواد کریمی و مجید اسکندری مشترکا سوم شدند.

حمید اسدی، سمیرا نعمتی و صیاد نعیمی و ناهید نصیری نیز به عنوان سوم مشترک در رشته شعر باز کلاسیک گروه سنی «ب» انتخاب شدند.

علی اصغر ایاکلو ۱، آیسان کریمی ۳، فرزانه رفیعی و تلناز نعمتی در رده سنی «ب» برگزیده شده اند.

همچنین در بخش ویژه بدون رتبه، برندگان به شرح زیر است:
به انتخاب گروه فارسی‌پژوهی (ناظمی گنجوی) محمد شکوهی
مهدی ریاحی، منتخب اداره تحقیقات ترکیه (نظامی گنجوی).
برگزیده فاطمه اکبری، بخش شعر آزاد تخت تصویر (نظامی گنجوی)
گزیده ای از داستان کوتاه فارسی (سبک زندگی ایرانی اسلامی) اثر حدیث محمودی
کوچکترین شرکت کننده (امیرحسام قربانکنی)