یک متحد ارزشمند؛ نقش سوریه در جنگ ما با صدامگزارش کردن آژانس کتاب ایران(ابنا) در کتاب «عملیات محرم» نوشته علیرضا لطف الله زادگان می خوانیم که در پاییز ۱۳۶۱، دولت سوریه صدام را آغازگر جنگ در منطقه خواند و ادعای وی مبنی بر اینکه این جنگ یک جنگ تاریخی بین اعراب و ایرانیان بوده را رد کرد. . . در ۸ نوامبر همان سال، حافظ اسد، رئیس جمهور سوریه در مصاحبه با مجله النهار و الدولی (نسخه پاریس) گفت: «موضع ما در قبال این جنگ از روز اول مشخص بوده است. به نظر ما مسئولیت این جنگ کاملاً بر عهده رژیم عراق است زیرا صدام آغازگر جنگ بود و با عبور از مرزهای ایران شروع به اشغال ایران کرد و با بمباران بسیاری از شهرهای ایران و تخریب آنها قصد داشت تا حکومت جمهوری اسلامی ایران را سرنگون کنید.»

سوری ها می دانستند که صدام تهدیدی برای کل منطقه است

اسد در همین مصاحبه به این سوال پاسخ می دهد که آیا برتری ایران تهدیدی برای خاک عراق نیست؟ وی گفت: می دانیم و مطمئن هستیم که ایران هیچ جاه طلبی برای تکه ای از خاک عراق ندارد و اختلاف موجود بین ایران و رژیم حاکم بر عراق است. در آن زمان، دولت سوریه رژیم بعث عراق را رقیب سیاسی خود می‌دید، اما مهم‌تر از آن، پیش‌بینی صحیح آنها از خطر صدام برای کل منطقه بود. دولت سوریه زودتر از بسیاری از دولت های عربی منطقه ما می دانست که صدام نه تنها برای ایران بلکه برای سایر کشورها نیز تهدیدی جدی است. واقعیتی که پس از پایان جنگ تحمیلی و حمله عراق به کویت به وضوح ثابت شد.

لذا دولت سوریه با چنین نگرشی از ما در جنگ تحمیلی حمایت کرد و به صف متحدان ما پیوست. همانطور که مرتضی لقی در کتاب «تحلیلی از تاریخچه جنگ تبلیغاتی دفاع مقدس» (جهاد دانشگاهی تهران) در اوایل جنگ می نویسد، سوریه ضمن محکومیت ادعای جبهه متحد عربی علیه ایران، ادعای جبهه متحد عربی علیه ایران را رد کرد. تجاوز عراق به ایران این کار سوری ها برای عراقی ها قابل هضم نبود و رسانه ها و دستگاه های تبلیغاتی رژیم بعث عراق می گفتند «سوریه از پشت به برادران خودش خنجر زد».

بعدها سوری ها از محکومیت لفظی تجاوز فراتر رفتند و در اقدامی عملی و بسیار مؤثر خط لوله صادرات نفت عراق را – که از این کشور می گذشت – بستند و ضربه سختی به اقتصاد عراق وارد کردند. زیرا با این تصمیم سوریه یکی از منابع اصلی درآمدهای ارزی عراق یعنی فروش نفت محدود شد و دولت عراق در بحران مالی گرفتار شد.

روایت سوریه از جنگ تحمیلی; اعراب با ورق آمریکا به نفع اسرائیل بازی می کنند

در همین کتاب «عملیات محرم» که اثر مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس است، می خوانیم که روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز مورخ ۱۸ آبان ۱۳۶۱ در مقاله ای به نقش سوریه در کمک رسانی پرداخته است. ایران و تحت فشار قرار دادن عراق نوشت عراق با مشکلات عدیده ای مواجه است که با مشکلات مالی مواجه است و این مشکلات مربوط به تصمیم سوریه برای بستن خط لوله نفت عراق در سوریه است. این روزنامه نوشت: در صورت بازگشایی خط لوله توسط دولت سوریه (که به دلیل دوستی ایران و سوریه بعید است)، صادرات نفت عراق از ۶۰۰ هزار بشکه به حدود ۲ میلیون بشکه در روز خواهد رسید که این افزایش فروش می تواند راه حلی برای رفع این مشکل باشد. بسیاری از مشکلات اقتصادی عراق

به طور خلاصه، سوریه در جنگ تحمیلی با رد شعارهای ناسیونالیستی عراق مبنی بر عربی بودن جنگ و تشکیل یک جبهه متحد عربی علیه ایرانیان و همچنین با بستن خط لوله نفت عراق و قرار دادن آن به عنوان متحدی ارزشمند برای ما عمل کرد. فشار مالی بر دولت صدام همچنین در همان زمان، مطبوعات سوریه به این واقعیت اشاره کردند که دولت های عربی نمی توانند ادعای ناسیونالیسم عربی داشته باشند، در حالی که اسرائیل در فلسطین و لبنان جنایات می کند و آنها چیزی نمی گویند. مثلاً روزنامه البعث سوریه در ۱۷ آبان ۱۳۶۱ نوشت، چگونه اعراب در قبال کشته شدن صبرا و شتیلا سکوت می کنند اما در جنگ با ایران پشت صدام می ایستند؟ این روزنامه می نویسد این دولت ها بر اساس نقشه آمریکا و به نفع اسرائیل عمل می کنند و منظور آمریکا این است که در جنگ با ایران از صدام حمایت کردند.