۲ کتابخانه عمومی سیار در فارس راه اندازی شدبه گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) فارس، افتتاحیه بزرگ کتابخانه های عمومی سیار زنده یاد حسین روزی طلب در شهر شیراز و دشتگل در شهرستان داراب در قالب برنامه های هفته کتاب در استان فارس با حضور آیت الله سید علی اصغر دستگیب مجلس خبرگان رهبری؛ محمدهادی ایمانیه، استاندار فارس؛ لطف الله شیبانی، استاندار شیراز؛ محمدحسن اسدی، شهردار شیراز؛ محمودرضا طالبان، مدیرکل راه و شهرسازی فارس، مدیران گروه های استانداری فارس، اعضای انجمن خیریه و کتابخانه سازان استان فارس.

راه اندازی کتابخانه سیار یک کار بسیار ابتدایی و اساسی است

آیت الله سید علی اصغر دستگیب، یکی از اعضای مجلس خبرگان رهبری در مراسم افتتاحیه کتابخانه های سیار، با تاکید بر اینکه ایجاد کتابخانه سیار امری بسیار اساسی و اساسی است، گفت: در جمهوری اسلامی ایران، حوزه فرهنگ یکی از مسائل اساسی است. از این رو کار ایجاد کتابخانه سیار به ویژه برای مناطق محروم بسیار موثر است چرا که در دسترس قرار دادن کتاب در اختیار کودکان و نوجوانان این مناطق بیشتر است.

وی ادامه داد: امیدواریم توفیق همکاری و همفکری را در این طرح داشته باشیم. انتخاب کتاب یک کار مهم و یکی از اصولی است که باید مورد توجه قرار گیرد; لازم است با توجه به افرادی که کتاب را به امانت می گیرند کتاب مناسبی تهیه و در اختیار آنها قرار گیرد.

خیرین در ایجاد یک کتابخانه پیشرو هستند

محمدهادی ایمانیه استاندار فارس با تشکر از مجمع خیرین کتابخانه ساز و اداره کل کتابخانه های عمومی و خیرین گفت: خیرین استان فارس همواره در همه زمینه ها پیشتاز هستند. ایجاد کتابخانه به ویژه کتابخانه سیار یکی از حوزه هایی است که خوشبختانه خیرین پیش قدم شده اند.

وی با اشاره به این طرح ادامه داد: دو کتابخانه سیار امروز افتتاح می شود که یکی به شهر داراب و دیگری خدمات فرهنگی و کتابخوانی به روستاها و مناطق فقیرنشین شهر شیراز ارائه می کند.

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان فارس به ضرورت ایجاد کتابخانه های سیار در استان اشاره کرد و گفت: از خیرین می خواهیم به نهضت ایجاد کتابخانه های سیار بپیوندند. هر چه داریم از فرهنگ، کتاب، دانش و اعتقادات است. اگر بتوانیم زیرساخت ها را درست کنیم، قطعاً ارتقاها درست می شود.

کتابخانه های سیار به جامعه وسیع تری خدمت می کنند

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس نیز در این نشست به افتتاح دو کتابخانه عمومی سیار در شیراز و داراب اشاره کرد و گفت: کتابخانه های سیار به مناطق روستایی و کم برخوردار خدمات رسانی می کنند. نرخ امانت‌گیری کتابخانه‌های سیار ۶ برابر بیشتر از کتابخانه‌های ثابت است که باعث می‌شود به جامعه وسیع‌تری خدمت کنند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در ادامه بیان کرد: این کتابخانه های سیار به مناطقی که دسترسی محدودی به منابع اطلاعاتی و کتاب دارند ارسال می شود و ساخت کتابخانه در آن مکان ها زمان بر است.

منوچهری به خدمات کتابخانه های سیار اشاره کرد و گفت: تمامی خدماتی که در کتابخانه های عمومی ارائه می شود توسط کتابخانه های سیار نیز به مردم ارائه می شود. اگرچه در کتابخانه سیار اتاق مطالعه وجود ندارد. همچنین کتاب های این کتابخانه ها توسط کتابخانه های عمومی کمکی تهیه شده و دائما به روز می شوند.

گزارش کردن ابنا طرح ایجاد کتابخانه های سیار عمومی در استان فارس از ۲ سال پیش با همکاری انجمن کتابخانه سازان استان فارس آغاز شد و در فاز اول آن که به مناسبت هفته کتاب اجرا شد، دو کتابخانه سیار جانمایی شد. در عملیات. خودروهای این کتابخانه ها توسط خیرین و توسط اداره کل کتابخانه های عمومی فارس تجهیز شده است.