10 علامتی که نشان می دهد شما به گلوتن حساس هستید


مجموعه ای از محصولات بدون گلوتن

اگر به این فکر می کنید که گلوتن را برای همه مشکلات معده ، نفخ ، افزایش سردرد و مه مغزی سرزنش کنید ، تنها نیستید. اکثر بزرگسالان اینطور فکر می کنند.

اگر حساسیت به گلوتن دارید ، لزوماً به این معنی نیست که به گندم یا بیماری سلیاک حساسیت دارید. اکثر افراد بدون عدم تحمل گلوتن آلرژی دارند. به همین دلیل مشورت با پزشک و صحبت در مورد علائم ضروری است ، بنابراین آزمایش مناسب برای تعیین علت این مشکلات انجام می شود.

در زیر ده نشانه حساسیت به گلوتن وجود دارد که به شما در تشخیص علائم کمک می کند. این می تواند منجر به اشکال مختلفی مانند بیماری سلیاک و حساسیت به گندم شود. اگرچه ممکن است علائم بلافاصله پس از مصرف ظاهر نشوند ، اما بعد از خوردن گلوتن یک یا دو روز طول می کشد.

تورم

یک نشانه همه جا در مورد حساسیت به گلوتن ، نفخ است که به احساس هنگامی که معده پر از گاز است ، اشاره دارد. این به پوشش داخلی روده کوچک آسیب می رساند ، در نتیجه روده نمی تواند غذای شما را هضم کند.

تغییرات غیرمنتظره وزن

اگر فردی دچار عدم تحمل گلوتن باشد ، می تواند منجر به افزایش یا کاهش وزن غیر منتظره شود. با حساسیت به گلوتن ، بدن جذب گلوتن موجود در چاودار ، جو و گندم را دچار مشکل می کند که منجر به مشکلات گوارشی می شود و افزایش وزن یکی از آنهاست. همچنین می تواند منجر به کمبود ویتامین و التهاب شود که می تواند منجر به بیماری خود ایمنی شود.

مسائل پوستی

علائمی مانند بثورات پوستی ، آکنه و خشکی پوست همه از موضوعات شناخته شده ای هستند که در صورت حساسیت فرد به گلوتن رخ می دهد. هرپتی فرم و کراتوز مو دو مشکل مراقبت از پوست هستند که مستقیماً با حساسیت به گلوتن ارتباط دارند. ممکن است بثورات و خارش روی صورت ، دست ها ، باسن و تنه شما ظاهر شود. بیمارانی که از آکنه رنج می برند نیز مشکلات روده دارند.

مه مغزی و سردرد

مه مغزی زمانی رخ می دهد که فرد نمی تواند به وضوح فکر کند و علامت رایج عدم تحمل گلوتن است. مبتلایان به میگرن بیشتر با حساسیت به گلوتن و بیماری سلیاک دست و پنجه نرم می کنند.

علائم افسردگی و اضطراب

از آنجا که گلوتن نفوذپذیری و التهاب روده را افزایش می دهد ، می تواند منجر به اضطراب ، افسردگی ، خستگی و بی خوابی شود. اگر ارتباط روده و مغز شما ضعیف باشد ، ناراضی خواهید بود ، که منجر به تغییرات خلقی می شود.

درد و تورم مفاصل

افزایش درد مفاصل یکی دیگر از علائم رایج حساسیت به گلوتن است. درد مفاصل در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید پس از مصرف بدون گلوتن کاهش می یابد.

مسائل گوارشی

اکثر افراد مبتلا به عدم تحمل گلوتن مشکلات گوارشی از جمله اسهال ، یبوست و گاز دارند. اگر کسی بلافاصله پس از مصرف گلوتن چنین علائمی را تجربه می کند ، نگران کننده است و باید مستقیماً آزمایش شود.

بیماری های خود ایمنی

افرادی که بیماریهای خود ایمنی دارند نیز با حساسیت به گلوتن در ارتباط هستند. بیماری سلیاک نمونه ای است که در آن روده توسط سیستم ایمنی بدن مورد حمله قرار می گیرد و در نتیجه با گذشت زمان شرایط بیشتری مانند دیابت ، آرتریت روماتوئید و غیره ایجاد می شود.

دندان در وضعیت نامناسب

علامت دیگر وضعیت بد دندان ها است زیرا مواد معدنی و عناصر ضروری در روده جذب نمی شوند. این می تواند منجر به ایجاد حفره و پوسیدگی دندان شود. اگر فردی از دندان های خود مراقبت می کند اما هنوز مشکل دارد ، احتمال دارد که به گلوتن حساس باشد.

کمبود آهن

یکی از علل بیماری سلیاک کمبود آهن است. علائم شامل تنگی نفس ، خستگی و سردرد است.

دیدگاهتان را بنویسید