۱۷۳۶ اثر از ۵۷۹ هنرمند از ۷۲ کشور به نمایش گذاشته شدبه گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین المللی کاریکاتور و کاریکاتور فوتبال جام جهانی ۱۴۰۱ در گالری های خانه عکاسان، ابوالفضل عالی و خانه هنر و کاریکاتور برگزار شد. ارسال شده توسط در سراسر جهان به نمایش گذاشته شد.

در معرفی این رویداد آمده است: جام جهانی فرصتی است برای ورود فوتبال به عرصه هنر و فرهنگ و نگاه هنرمندان به این رویداد، در این میان کاریکاتور زبانی بین المللی است که به شدت مورد قبول مردم است. فایده طنز … هر کس از هر نژاد و زبانی آن را می فهمد. فراخوان این مسابقه از ابتدای تابستان ۱۴۰۱ منتشر شد. ۵۰۸ اثر در قسمت کاریکاتور و ۱۲۲۸ اثر در قسمت کاریکاتور ثبت شد. در واقع ۱۷۳۶ اثر از ۵۷۹ هنرمند از ۷۲ کشور جهان به دبیرخانه این جشنواره مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور قهرمانی جهان رسید. در قسمت کاریکاتور جایگاه آزاد بود و در قسمت کاریکاتور مسابقه ای با موضوع چهره بازیکنان و کادر فنی ۳۲ تیم فوتبال راه یافته به جام جهانی برگزار شد.

مسعود شجاعی طباطبایی دبیر این نمایشگاه با اعلام جزئیات این نمایشگاه گفت: از ابتدای سال برای این رویداد تلاش کردیم. در واقع ایده این جشنواره در بهار مطرح شد و پس از طی مراحل، دعوت به جشنواره در ابتدای تابستان اعلام شد. ۲۷ شهریور ماه سال جاری نیز آخرین مهلت ارسال مقالات این رویداد بود.
وی افزود: این رویداد یک رویداد قابل توجه و بزرگ است زیرا هنرمندانی از ۷۲ کشور جهان که از چهره های مطرح در رشته خود هستند در این رویداد شرکت کردند. در قسمت کاریکاتور ۵۰۸ اثر و در کارتون موضوعی ۱۲۲۸ اثر به دست ما رسید. در قسمت کاریکاتور موضوع آزاد بود و در قسمت کاریکاتور موضوع چهره بازیکنان و کادر فنی تیم های ملی حاضر در جام جهانی بود.

شجاعی گفت: خوشبختانه این حادثه پیوست فرهنگی برای ایران به عنوان یکی از تیم های حاضر در جام جهانی قطر محسوب می شود و ایران تنها کشوری است که در بین ۳۲ تیم شرکت کننده در جام جهانی پیوست فرهنگی را برای ایران آماده کرده است. این جام.” . این پیوست همچنین شامل مجموعه ای معتبر از ۷۲ کشور برجسته جهان است که با سابقه فرهنگی موجود افتخار مهمی برای کشورمان ایران است.

وی افزود: بحث جدی مطرح شده در این رویداد بحث صلح، دوستی و همدلی بین هنرمندان کشورمان و هنرمندان بین المللی است و در واقع در حال ایجاد یک رویداد پر از امید هستیم.

دبیر و مسئول نمایشگاه کاریکاتور و کاریکاتور جام جهانی فوتبال گفت: همانطور که می دانید کشورمان در عرصه کاریکاتور و کاریکاتور یکی از کشورهای مطرح در عرصه بین المللی محسوب می شود. و در واقع حضور ۷۲ کشور در این رویداد تصادفی نیست و حاصل ۲۲ سال تلاش به صورت چشمگیر و مستمر است که هم اکنون می توانید نتیجه آن را با هم ببینید.

وی افزود: این نمایشگاه به طور همزمان در غرفه ایران در قطر و در ۳۲ استان کشور در حال برگزاری است. سازمان فرهنگ و ارتباطات متولی این امر بود.

شجاعی بیان کرد: تلاش داریم با کمک سازمان زیباسازی با توجه به تجربیات موفق قبلی در سطح شهر این آثار را به نمایش بگذاریم و امیدواریم این آثار در مراکز عمومی به ویژه مترو و زیباسازی برای عموم به نمایش درآیند. سازمان شهر تهران. .

وی افزود: در خاتمه حضور داوران خارجی احتمالا برای این رویداد کمی سخت خواهد بود. به خصوص دو داوری که اهل آمریکای لاتین هستند قطعا برای حضور با مشکل مواجه خواهند شد و باید بگویم که تمامی مراحل داوری آثار در قالب جلسات آنلاین انجام شد.

دبیر این نمایشگاه بیان کرد: مراسم اختتامیه و اهدای جوایز در چارچوب مسابقات جام جهانی و طی این ماه برگزار می شود.