۴۰۵ برنامه هفته کتاب در استان زنجان در حال برگزاری استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نشست خبری سی امین هفته کتاب استان زنجان با حضور محمدرضا خانی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زنجان در زنجان برگزار شد.

کانی با اشاره به اینکه ۳۰ تا ۷ آبان ماه هفته کتاب اعلام شده است، گفت: در این هفته ۴۰۵ برنامه در استان اجرا می شود. کتابخانه های عمومی در هفته کتاب میزبان ۱۰۰ نشست کتابخوانی، ۳۹ مسابقه کتابخوانی، سه جلسه ترویج کتاب و چهار جلسه نقد کتاب، ۲۱ کارگاه آموزشی و هفت گردهمایی عمومی خواهند بود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زنجان گفت: تجدید وفاداری به آرمان های شهدا، افتتاح کارگاه حافظ خوانی و مثنوی خوانی، برگزاری کمپین سیب حبیب، نشست کتاب و هنر برای خلق آثار هنری با موضوع کتاب از دیگر موارد است. برنامه های اجرایی به مناسبت هفته کتاب در زنجان.

رضاهانی افزود: برگزاری نشست و نقد کتاب داغ مهران، برگزاری کمپین کتاب دست چیه و کمپین اهدای خون. طرح عضویت رایگان در کتابخانه، اجرای طرح بخشودگی جرایم دیرکرد و طرح اهدای کتاب از دیگر برنامه های پیش بینی شده هفته کتاب زنجان است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زنجان با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۰۰ کتابخانه عمومی در استان زنجان فعال است، افزود: ۳۵ کتابخانه عمومی استان در مناطق روستایی است.

وی با بیان اینکه ۸۲ باب کتابخانه زیر نظر اداره کل و مابقی مشارکتی هستند، افزود: تبدیل کتابخانه های عمومی به باشگاه های اجتماعی از اولویت های کتابخانه های عمومی استان ها است.

رضاحانی با اشاره به اینکه هر چه خدمات در کتابخانه بیشتر شود جذابیت این مکان ها بیشتر می شود، افزود: ایجاد کتابخانه های تخصصی کتاب، ایجاد کانون های خلاقیت جوانان، ایجاد اتاق های علم، توزیع گزینشی کتاب، قصه گویی برای مادر و کودک، آفرینش. گروه تخصصی کودک کتابخانه سید افضل موسوی یکی از رویکردهای نوینی است که در استان دنبال می شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زن یانگ همچنین به موضوع توجه به کتابخوانی کودکان اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با پیگیری های انجام شده تقریباً در تمامی کتابخانه ها اتاق ویژه کودکان ایجاد شده است.

وی به منابع کتابخانه ای استان نیز اشاره کرد و گفت: یک میلیون و ۵۰۰ هزار نسخه کتاب در کتابخانه های استان وجود دارد و ۳۲ هزار و ۲۵۴ نفر در کتابخانه های عمومی استان عضویت دارند.

رضاحانی بیان کرد: کتابخانه ها دیگر تنها محلی برای امانت گرفتن کتاب نیستند، بلکه با رویکرد جدید در حال تبدیل شدن به باشگاه های اجتماعی هستند. با این تغییر، کتابخانه ها ۶۰ خدمت فرهنگی ارائه می دهند و در این رویکرد ایجاد کتابخانه تخصصی کودکان، ایجاد مرکز خلاقیت جوانان، ایجاد اتاق علم، پیک کتاب، خدمات مرجع مجازی و حفظ قصه گویی برای مادران و کودکان در سفارش روزانه هستند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زن یانگ به اهمیت توجه به موضوع کتابخوانی و کتاب اشاره کرد و افزود: کتاب و مقوله کتابخوانی یکی از موضوعاتی است که همیشه مطرح است و بحث کتاب و کتابخوانی است. این اولین شاخص فرهنگی در هر کشوری محسوب می شود. فرهنگ هر جامعه ای با تعداد کتاب های آن جامعه سنجیده می شود.

وی در خصوص ساخت کتابخانه مرکزی استان زن یانگ گفت: کمبود اعتبارات باعث توقف ساخت این پروژه به مدت ۱۸ سال شده است. در اولین سفر رئیس جمهور استان زنیان به دلیل پیشرفت فیزیکی ضعیف، اعتباری جذب نشد. اما در دوره دوم ریاست جمهوری اولویت با تکمیل این طرح بود.