“۴۰s”، “من رسیدم” فقط “به دستور مادرم”


به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)در این سال ها که امواج اربعین حسینی به گوش مردم جهان رسیده و سالانه افراد زیادی مشتاق این سفر هستند، نباید از این نکته غافل شد که هنرمندان عرصه های مختلف در ارائه این رویداد جهانی تاثیر بسزایی داشته اند. و هر هنرمندی از دیدگاه خود نگاه ویژه ای به مسئله اربعین دارد. در این میان هنر عکاسی در ثبت و مستندسازی این رویداد رسالت ویژه ای دارد و عکاسان در این سال ها این رسالت را به خوبی درک کرده اند. از این رو در سال های اخیر کتاب های عکس مختلفی از این جامعه عظیم منتشر شده است که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.چهلم
نویسنده: سید عباس صفیدر
صاحب امتیاز: مؤسسه فرهنگ و هنر شیعه.
مدیر پروژه: سید عباس صافی
ویراستار علمی: میثم توکلی بینا
طراح جلد: مجید زارع
ویرایش عکس: عباس ترخان
صفحه رای: عباس ترخان
ترجمه: سالومه مهجور فیروزی، هبه مراد
ناشر: افوگ
تاریخ انتشار: ۲۰۱۶
در مقدمه و مقدمه این کتاب آمده است:
انبوه عاشقانه های رسانه ای و فرهنگی که با آیین اربعین رخ داد، هدف از تدوین کتابی بود که هر آنچه در مسیر زیارتی اربعین حسینی رخ می دهد، از ابتدای همه راه ها تا پایان همه آنها را به تصویر بکشد. ، که کربلاست. پس اگر توفیق زیارت اربعین را نداشته باشد، با گذشت کتاب اربعین خود را در آن حال و هوا می بیند، گویی زیارت مصور داشته است. برای موفقیت در این مأموریت لازم بود عکاسان در عراق و شهرهایی که از آنجا آمده بودند، گاهی ۴۰ روز قبل از اربعین مستقر شوند، زیرا اربعین در برخی شهرها و قبایل دورافتاده عراق از روز عاشورا آغاز می شود.
از سوی دیگر، حضور در کشوری که تازه از زیر سایه جنگ بیرون آمده بود و هنوز انسجام ساختاری و اداری خود را پیدا نکرده بود، مشکلات خاص خود را به همراه داشت. از جمله دستگیری عکاس به دلیل نبود قوانین مشخص و مراکز قانونی برای اخذ مجوزهای لازم است. این بار به اتفاقات پرماجراتری مانند سرقت ابزار عکاسان و حتی شکستن کمر یکی از عکاسان منجر شد.
محبت حسین علیه السلام
طراح صفحه و جلد: سانیار فیلم (خانی)
ناشر: اعظم
تاریخ انتشار: زمستان ۱۳۹۵
تعداد صفحات: ۱۶۷
این کتاب مجموعه ای از عکس های سعید قاسمی از عزاداران عاشورای حسینی در ماه محرم و صفر و فعالیت موکب شهدای ارسباران (شهرستان اهر) در شهر مقدس سامرا و اندازه است. و شکوه پیاده روی زائران اربعین حسینی. تصاویر کتاب در پنج بخش زیر گردآوری شده است:

  • اهر (حافظ موکب شهدای ارسباران)
    حضور زائران اربعین حسینی
    فعالیت رژه شهرستان اهر در شهرستان سامارا
    سلام و سلفی
    مکان های مبارکپیاده آمدم

نویسنده: سید احسان باقری
ناشر: انتشارات سوره مهر
تاریخ انتشار: ۱۳۹۳
تعداد صفحات: ۱۸۱

این کتاب مجموعه ای از عکس های سید احسان باقری از زیارت میلیونی امام حسین (ع) در اربعین حسینی است. وی در بخشی از مقدمه این کتاب می نویسد: «در پنجم فروردین ماه سال ۱۳۸۳، همزمان با اربعین حسینی، پس از ساعت ها انتظار آن سوی مرز مهران، با کاروانی عازم اربعین شدم. در حج و زیارت موکب ها با مسافت های چند کیلومتری و ظرفیت های بسیار محدود اما با همان شور و شوق پذیرایی از زائران ابا عبدالله برگزار شد. و کربلا در روز اربعین چنان آرام بود که از صبح تا بعد از ظهر اربعین با معبد نورانی پروردگارمان در آغوش گرفتم. به یاد دارم بزرگترین دعای من این بود که بتوانم دوباره امام حسین (ع) را زیارت کنم، مخصوصاً در روز اربعین. این آرزو در سال جاری تاکنون ۷ بار فرصت زیارت امام حسین علیه السلام را داشته است که ۵ بار آن در روز اربعین بوده است. و این سفر هر سال با سال های قبل فرق می کند! از تعدد و تنوع زائران گرفته تا افزایش تعداد موکب ها به حدی که در مسیرهای منتهی به کربلا به ویژه جاده نجف-کربلا جای خالی کمتری وجود دارد. و چه رنج ها و شادی ها مرا خوشحال نکرد.

نمی توان زیارت اربعین را توصیف کرد. نه با زبان، نه با عکس، نه با فیلم و نه چیز دیگر. بودن در این رودخانه پرتلاطم تا رسیدن به دریای کربلا، سفری است که تا تجربه اش نکنید، درک نمی کنید و البته هر سفری با سفر قبلی متفاوت است.
دوربین در این سفر مبهوت است و کار خود را به خوبی انجام نمی دهد. با علم به این حقیقت، حداقل خود را زکات توفیق این سفر دانستم و یادگاری چند عکس به همراه داشتم و سفر آسان زیارت اربعین را بازگو می کردم.
این عکس ها چند تکه صدف هستند که به عنوان یادگاری از دریایی پر از رمز و راز و شگفتی آورده شده اند. توصیه می کنم آن دریا را ببینید.”
کتاب «پیاده آمدم» به منظور نمایش تصاویری از پیاده روی خیل عظیم زائران اربعین منتشر شد و تمامی گردآورندگان و تهیه کنندگان این اثر صادقانه و بدون هیچ تمایل مادی آن را به پایان رساندند. این عکس ها در مدت ۶ سال از اربعین ۱۳۸۷ تا اربعین ۱۳۹۳ گرفته و ضبط شده است.
تربیت پاک رهروان
عکاس: امیرعلی جوادیان
ناشر: سارینا
تاریخ انتشار: ۱۳۹۲
تعداد صفحات: ۱۵۵
این کتاب مجموعه ای از عکس های امیرعلی جوادیان از حرم امام علی (ع) و امام حسین (ع) و اربعین از نجف تا کربلا در سال ۱۳۹۲ است.
امیرعلی جوادیان در متن ابتدای کتاب می گوید:
سپاس خداوندی را که رحمتش این بنده سرگردان را به دیار عاشقان و امیدهای عارفان رهنمون شد و به زیارت حرم امیرالمؤمنین علی (ع) مولای عدالت و امام حسین (علیه السلام) توفیق یافت. ) .)، رهبر آزادگان و دیگر مسافران از قافله عشق و حقیقت. او در این سفر معنوی در راه نجف و کربلا، میلیون ها عاشق بشریت را دید که رفتارشان نشان از ایمان خالصانه آنها به عشق و حقیقت و نمادهای آن داشت. زائران راه طولانی نجف تا کربلا به عشق این معبودان الهی، یاری یکدیگر و بقیه راه، جلوه های شگفت انگیزی از حماسه انسانی و اسلامی آفریدند. من به عنوان یک وظیفه انسانی نمی توانم نتیجه این سفر را از دوستداران عدالت و آزادی و انسانیت دریغ کنم. شهدا کاری حسینی کردند و بر ماست که زینبی وار کار کنیم و پیام آور آنها باشیم. تا زمانی که مورد قبول و بررسی قرار گیرد.
امیرعلی جوادیان – آذر ۱۳۹۲
عکس های این کتاب در سه بخش ارائه شده است:
فصل اول: اسوه آزاد مردان نجف اشرف/ عکس های حرم و صحن حضرت علی (ع)
فصل دوم: کاروان های حق/ عکس های زائران در حال حرکت از نجف به کربلا
فصل سوم: مواجهه با سلطان عشق/ عکس های حرم و صحن امام حسین (ع)
به درخواست مادرم بیست داستان درباره یک ماموریت خانوادگی در عراق
نویسنده: احسان حسینی نسب
ناشر: بشار
تعداد صفحات: ۳۲۸
سال انتشار: ۲۰۱۷
در سال ۱۳۹۵، زمانی که احسان حسین‌نسب ۲۹ ساله بود، جمعی از دوستان عکاسش از او خواستند تا با آنها به پیاده روی اربعین برود. او به دستور و تشویق مادرش به این سفر رفت و در این سفر روایات برخی از زائران و زائران امام حسین (علیه السلام) را از وقایعی که در طول سفر برایشان پیش آمد نوشت. او در بخشی از مقدمه این کتاب می نویسد: «وقتی مادرم شنید که دوستان عکاسم از من در این سفر دعوت کرده اند تا با آنها به عراق بیایم و روی عکس هایی که از این سفر گرفته اند چیزی بنویسم، بیشتر از همیشه از من خواست تا من به عراق می روم.» من برای او به این سفر می روم. من به خاطر مادرم به عراق رفتم و نرفتم روی عکس هایی که دوستان عکاسم می گیرند چیزی بنویسم. رفتم براش بنویسم برای مادرم که نتوانست به این سفر بیاید.” علاقه مندان به مطالعه سفرنامه به ویژه زیارت مخاطبان این کتاب هستند.