باکتری معده یا هلیکوباکتر پیلوری و درمان تغذیه ای


برخی از مواد مغذی که H. عفونت پیلوری به درمان کمک می کند:
مطالعات زیادی در مورد درمان طبیعی هلیکوباکتر پیلوری انجام شده است. اکثر درمانها تعداد باکتریهای معده را کاهش می دهند اما قادر به حذف آنها نیستند. حتماً قبل از شروع درمانهای طبیعی با پزشک خود مشورت کنید زیرا نباید درمان توصیه شده برای هلیکوباکتر پیلوری را با داروهای طبیعی جایگزین کنید. با تأیید پزشک ، می توانید از داروهای طبیعی به عنوان درمان کمکی استفاده کنید که می تواند اثرات داروهای رایج را افزایش دهد.

پروبیوتیک ها
پروبیوتیک ها به حفظ تعادل بین باکتری های خوب و بد روده کمک می کنند. طبق مطالعه ای در سال 2012 ، مصرف پروبیوتیک ها قبل یا بعد از درمان استاندارد هلیکوباکتر پیلوری ممکن است ریشه کنی را بهبود بخشد. آنتی بیوتیک ها باکتری های خوب و بد معده را از بین می برند. پروبیوتیک ها به پر کردن باکتری های خوب کمک می کنند. همچنین ممکن است خطر رشد بیش از حد مخمر را کاهش دهد. محققان شواهدی پیدا کردند که نشان می دهد لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس بهترین نتایج را دارد.

چای سبز
چای سبز می تواند به از بین بردن و کاهش رشد هلیکوباکتر پیلوری کمک کند. مصرف چای سبز قبل از عفونت از گاستریت جلوگیری می کند و مصرف آن در زمان عفونت از شدت گاستریت می کاهد.

عسل
هیچ تحقیقی نشان نداده است که عسل به تنهایی می تواند باکتری ها را از بین ببرد. محققان پیشنهاد می کنند که استفاده از عسل در کنار درمان های استاندارد ممکن است زمان بهبود را کوتاه کند.

روغن زیتون
روغن زیتون همچنین می تواند باکتری های H.pylori را درمان کند. یک مطالعه در سال 2007 نشان داد که روغن زیتون دارای خواص ضد باکتریایی قوی در برابر هشت سویه H.pylori است.

ریشه شیرین بیان
ریشه شیرین بیان یک درمان طبیعی رایج برای زخم معده است. همچنین می تواند با H.pylori مبارزه کند. بر اساس مطالعه ای که در سال 2009 انجام شد ، ریشه شیرین بیان به طور مستقیم باکتری ها را از بین نمی برد ، اگرچه ممکن است مانع از اتصال آن به دیواره های سلولی معده شود.

جوانه کلم بروکلی
ترکیبی به نام سولفورافان در جوانه کلم بروکلی مانع از ابتلا به H. pylori می تواند مثر باشد. این مکمل غذایی می تواند ورم معده را کاهش دهد. همچنین می تواند چسبندگی باکتری ها و اثرات آن را کاهش دهد.

فتوتراپی
هلیکوباکتر پیلوری در برابر نور آسیب پذیر است. در فتوتراپی ، از اشعه ماوراء بنفش برای از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری در معده استفاده می شود. محققان معتقدند که فتوتراپی مورد استفاده در شکم بی خطر است. این روش معمولاً زمانی قابل استفاده است که آنتی بیوتیک ها واکنشی نشان ندهند.

خلاصه
بسیاری از افراد باکتری ها را تا آخر عمر حمل می کنند و هیچ علامتی را تجربه نمی کنند. این باکتری در صورت ایجاد گاستریت مزمن می تواند عوارض جدی ایجاد کند و در صورت عدم درمان ، می تواند شامل زخم های خونریزی دهنده و سرطان معده باشد. هلیکوباکتر پیلوری یک عامل خطر اصلی برای برخی از انواع سرطان روده بزرگ است. بر اساس داده های CDC 1998 ، میزان ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری با آنتی بیوتیک ها 61 تا 94 است. وقتی آنتی بیوتیک ها با کاهنده های اسید ترکیب شوند ، اثر بخشی افزایش می یابد. افزودن داروهای طبیعی به یک دارو می تواند در تسریع روند بهبود موثر باشد.
به ندرت پزشکان آزمایش هلیکوباکتر پیلوری را درخواست می کنند مگر اینکه علائم مشخص باشد. اگر آزمایش H. pylori شما مثبت بود ، در اسرع وقت درمان را شروع کنید. داروهای طبیعی ضرری ندارند ، اما ثابت نشده است که می توانند عفونت را درمان کنند. از آنها به جای درمان معمول بدون نظارت پزشک استفاده نکنید.

چگونه می توان از عفونت های آینده جلوگیری کرد

NS عفونت پیلوری هنوز مشخص نیست و هیچ توصیه رسمی برای جلوگیری از آن وجود ندارد. به طور کلی ، شما باید با شستن مرتب دستها و با آماده سازی و پخت غذای خود تمیز بمانید. اگر مبتلا به هلیکوباکتر پیلوری هستید ، درمان خود را کامل کنید تا احتمال عود مجدد کاهش یابد.

موزده رحمانیان ، عضو انجمن تغذیه ایران

کلینیک زیبایی و لاغری آرمونی

دیدگاهتان را بنویسید