بهترین درمان کلسترول خون و کلسترول خون بالا


کلسترول خون و درمان کلسترول خون بالا

احتمالاً هنگام مراجعه به متخصص قلب و هنگام انجام آزمایشات به شما گفته می شود که کلسترول خون شما بالا است و نیاز به درمان دارید و همچنین بسیار نگران هستید.

اما نگران نباشید ، نگرانی زمانی ایجاد می شود که رعایت نکنید و کلسترول بالا باقی بماند. اما اگر از رژیم غذایی خود پیروی کرده و شیوه زندگی خود را تغییر دهید ، قطعاً کلسترول شما کاهش می یابد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی کاهش می یابد.

در بسیاری از موارد ، پزشک متخصص شما نمی تواند دارویی برای درمان کلسترول شما تجویز کند ، اما شما باید رژیم غذایی خود را دنبال کنید و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید تا بتوانید این کلسترول بالا را برای یک قلب سالم کنترل کنید. در این مقاله ، نکاتی را به شما ارائه می دهیم که به شما کمک می کند سطح کلسترول خود را متعادل کنید.

کلسترول خون

اما کلسترول چیست؟

کلسترول یک ماده چربی است که توسط کبد در بدن تولید می شود. از اعصاب محافظت می کند و به تشکیل بافت سلولی و تشکیل گروه های خاص کمک می کند.

مصرف بیش از حد کلسترول برای بدن مضر است و سلامت شما را به خطر می اندازد. بدن با خوردن غذاهای حاوی کلسترول مانند تخم مرغ ، گوشت و محصولات لبنی چربی می گیرد.

اما در مورد بد ، ما هم کلسترول خود را داریم و هم کلسترول بد ، که در ادامه این مقاله به تفصیل توضیح خواهیم داد:

کلسترول خوب و کلسترول بد چیست؟

نوعی کلسترول به نام LDL وجود دارد که باعث ایجاد پلاک در رگ های بدن ما می شود که منجر به بیماری قلبی می شود. این نوع کلسترول “کلسترول بد” نامیده می شود. اما برخلاف این کلسترول ، ما همچنین کلسترول خوب داریم که آن را HDL می شناسیم. HDL به بدن ما کمک می کند کلسترول بد یا LDL را از خون پاک کند.

خوب احتمالاً متوجه شده اید که باید کلسترول بد را کاهش داده و کلسترول خوب را افزایش دهید. اما چگونه می توان LDL را پایین آورد و HDL را افزایش داد؟ اگر به این موضوع فکر می کنید ، باید بتوانید رژیم غذایی خوبی را شروع کرده و از آن پیروی کنید.

همانطور که می دانید ، بدن انسان برای عملکرد صحیح به مقادیر کمی کلسترول نیاز دارد. اما ما می توانیم سطح کلسترول LDL خود را با خوردن غذاهای خاص و دریافت چربی اشباع و کلسترول در بدن خود افزایش دهیم. به همین دلیل ، رژیم غذایی نقش مهمی در ایجاد تعادل بین کلسترول بد و کلسترول خوب دارد.

محدوده مناسب کلسترول خون

کلسترول خون من باید چقدر باشد؟

اگر سطح کلسترول خون شما کمتر از 200 باشد ، بسیار عالی است و جای نگرانی نیست و می توان گفت کلسترول خوب بیشتری در بدن خود دارید.

اگر کلسترول بد بدن شما کمتر از 130 باشد بسیار عالی است ، اما با خطر بیماری قلبی در ارتباط است.

• اگر کلسترول خوب شما 60 یا بیشتر است ، باید بگویم نگران بیماری های قلبی نباشید زیرا خطر بیماری در این دوره کاهش می یابد.

نکته مهمی که باید در اینجا به آن توجه شود این است که سطح تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

اما حتماً برای شما این سوال پیش آمده است که چگونه می توان اندازه غذا را در رژیم غذایی خود اندازه گیری کرد و با اندازه گیری درست غذا ، کلسترول خود را کاهش داد؟

برای کنترل میزان غذایی که می خورید کمک بگیرید

بسیاری از ما در مورد غذا و نوشیدنی رفتار آرام داریم.

آمریکایی ها دقیقاً همانطور که باید رفتار می کنند ، دو برابر بیشتر از آنچه باید غذا می خورند ، که باعث افزایش وزن می شود و در نهایت کلسترول بالایی دریافت می کنیم و بسیاری از مشکلات قلبی پیش روی ما قرار می گیرد.

اما چقدر غذا برای سلامتی ما مفید است. ما روشی بسیار آسان برای کنترل مقدار غذای شما را به شما معرفی می کنیم.
به راحتی می توانید از دستان خود برای اندازه گیری تمام مواد غذایی استفاده کنید. به عنوان مثال ، اگر در رژیم غذایی به شما گفته شد که یک واحد گوشت قرمز یا ماهی تقریباً به اندازه کف دست است یا اگر 30 گرم نان می خورید ، باز هم به اندازه یک کف دست است. یک واحد میوه تازه به اندازه یک مشت است.

علت افزایش کلسترول خون

چه چیزی باعث افزایش کلسترول خون می شود؟

همانطور که قبلاً ذکر شد ، کبد کلسترول را در بدن تولید می کند و وظیفه آن محافظت از بافت ها و سلول ها است ، اما ما با خوردن غذاهای خاص کلسترول را در بدن خود دریافت می کنیم.

به عنوان مثال ، با خوردن غذاهای غنی از چربی ، سطح کلسترول را در بدن خود افزایش می دهیم.
اگر شما جزو افرادی هستید که اضافه وزن دارید ، احتمال دارد تری گلیسیرید خون بالا داشته باشید ، که می توانید آن را آزمایش کنید.

اگر فعالیت بدنی خود را افزایش نمی دهید ، انتظار نداشته باشید که سطح کلسترول خوب شما تغییر کند. زیرا تری گلیسیرید خون بالا و عدم فعالیت بدنی باعث کاهش سطح کلسترول خوب در بدن می شود.

کلسترول خون نیز می تواند ارثی باشد. این بدان معناست که اگر یکی از بستگان (عضو درجه یک) خانواده شما سابقه چربی خون بالا داشته باشد ، ممکن است چربی خون شما نیز بالا باشد.

همچنین ، مصرف دخانیات مانند سیگار و الکل باعث کاهش کلسترول خوب در بدن شده و شما را از این اختلال رنج می دهد.


ممکنه برات مفید باشه: علائم و عوارض چربی خون بالا

علائم کلسترول خون بالا

علائم و نشانه های کلسترول بالا چیست؟

خبر بد این است که افزایش کلسترول خون هیچ علامتی ندارد. به عنوان مثال ، ممکن است فردی دارای کلسترول خون بالا باشد اما به هیچ وجه آن را نمی داند. اگر کلسترول خون شما بالا باشد ، بدن شما چربی بیش از حد را در عروق ذخیره می کند ، که بسیار خطرناک است.

شریان ها سرخرگ هایی هستند که خون را از قلب به سایر قسمت های بدن ما منتقل می کنند. هنگامی که کلسترول در عروق ما تجمع می یابد ، به آن پلاک می گویند.

با گذشت زمان ، این پلاک ها در جریان خون ما جمع می شوند ، سفت می شوند ، در طولانی مدت عروق را منقبض و مسدود می کنند. مانند سنگ های خرد شده ، در داخل شریان تجمع می یابند و هنگامی که بیش از حد تجمع کنند ، شریان به طور کامل مسدود می شود.

تجمع کلسترول در بدن می تواند پلاک تجمع یافته را تجزیه کند. هنگامی که پلاک ها شکسته می شوند ، به لخته های خون تبدیل می شوند که جریان خون را مسدود می کنند.

گرفتگی یا مسدود شدن عروق بسیار نگران کننده و خطرناک است زیرا ممکن است مسدود شود. حمله قلبی فرد رشد می کند و به دلیل بسته شدن این شریان ها ، خون به درستی به مغز نمی رسد و سکته می تواند رخ دهد. حتماً شنیده اید که می گویند سکته کرده اید یا سکته کرده اید.

اما همانطور که گفته شد ، کلسترول بالا نشانه این نیست که فرد به زودی متوجه می شود و درمان را شروع می کند و فقط در صورتی که بفهمد یکی از بیماریهای فوق را دارد.

بنابراین ، برای جلوگیری از این مشکلات ، بهتر است افراد هر شش ماه یا هر سال با توجه به سن خود معاینه شوند و خود را آزمایش کنند. همچنین بهترین راه پیشگیری این است که از رژیم غذایی مناسب پیروی کنید و همیشه فعالیت بدنی خود را انجام دهید و از تنبلی اجتناب کنید.

کلسترول بالا چگونه تشخیص داده می شود؟

خوب ، ما در بالا گفتیم که هیچ نشانه ای از کلسترول بالا وجود ندارد. آیا باید دست هایمان را روی هم بگذاریم تا دریابیم سکته مغزی داریم یا سکته قلبی تا بفهمیم کلسترول بالا داریم؟ خیر
تشخیص کلسترول بالا بدون آزمایش امکان پذیر نیست. با یک آزمایش خون ساده می توانید بفهمید که آیا کلسترول بالایی در خون دارید یا خیر. مردان بالای 35 سال و زنان بالای 45 سال باید کلسترول خون خود را به طور منظم و هر شش ماه تا یک سال آزمایش خون انجام دهند.

——- این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: پرسش ها و پاسخ های مهم در مورد معاینات دوره ای

همچنین ، اگر شما بیش از 20 سال سن دارید و شخصی از نزدیکان شما به بیماری قلبی مبتلا است ، باید از نظر چربی خون بالا نیز آزمایش شوید. حال ، اگر شما یک نوجوان و زیر 20 سال هستید ، اما داروهای خاصی مصرف می کنید یا فشار خون بالا به ارث برده اید ، باید تحت نظر باشید.

وقتی به پزشک مراجعه می کنید و متوجه می شوید که چربی خون بالایی دارید ، حتماً از پزشک خود بپرسید که چند وقت یکبار باید آزمایش بدهید. برخی از مواردی که باعث افزایش کلسترول می شوند عبارتند از:

• سیگار کشیدن

• فشار خون بالا

پیری و پیری

• وراثت

• اضافه وزن

• عدم فعالیت بدنی

درمان و کنترل کلسترول خون بالا

کلسترول بالا چگونه درمان می شود؟

اما اگر کلسترول بالا دارید ، چگونه باید این اختلال را درمان کنید؟ برای رهایی از این مشکل ، باید تغییراتی در شیوه زندگی خود ایجاد کنید. اگر سیگار می کشید و الکل می نوشید ، باید ترک کنید و یک برنامه ورزشی روزانه را دنبال کنید.

اگر اضافه وزن دارید ، باید به متخصص تغذیه مراجعه کنید و وزن خود را کاهش دهید تا خطر بیماری قلبی کاهش یابد. این امر سطح کلسترول خون شما را متعادل می کند. همچنین خوردن میوه و سبزیجات ، ماهی و غلات را فراموش نکنید.

برای آزمایش چربی خون به کجا مراجعه کنیم؟

ممکن است فکر کنید که اطلاعات مربوط به آزمایش خون و چربی خون را می توانید با مراجعه به آزمایشگاه به راحتی انجام دهید. اما این همه ماجرا نیست

اندازه گیری میزان چربی و کلسترول خون باید با رژیم پیشگیرانه و گاهی درمان همراه باشد. بنابراین ، اگر این نوع چربی زیاد باشد ، باید با یک متخصص تغذیه و پزشک مشورت کنید.

مرکز قلب و دیابت آمریت در حال حاضر به نیاز افرادی که به دنبال تمرکز بر بیماری های قلبی هستند ، به دنبال راه هایی برای کاهش چربی خون هستند. می توانید از این مرکز دیدن کنید و دریافت برنامه رژیم غذایی برای کاهش این نوع چربی خون اقدامات خاصی را انجام دهید.

جهت مشاوره رایگان با پزشکان مجرب و رزرو نوبت با مرکز اکسیر قلب و دیابت الان تماس بگیر.️

آدرس شعبه یک: یوسف آباد ، خیابان 18 ، پ. من

-۸۸۰۶۷۱۷۵

-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید