رژیم کتوژنیک چیست؟ نکات کلیدی رژیم کتوژنیک


رژیم کتوژنیک یک رژیم کم چرب و پرچرب است که برای کاهش وزن استفاده می شود. در این مقاله مزایا و معایب این نوع رژیم را بررسی می کنیم.

رژیم کتوژنیک چیست؟

کتوز با محدود کردن مصرف کربوهیدرات و افزایش مصرف چربی ایجاد می شود. شرایطی که در آن بدن به جای کربوهیدرات از چربی برای مصرف انرژی استفاده می کند. با این حال ، پیروی از رژیم کتوژنیک بدون نظر پزشک برای برخی افراد نامناسب یا حتی خطرناک است.

رژیم کتوژنیک

عوارض رژیم کتوژنیک و راههای جلوگیری از آن

ممکن است فرد مبتلا به بیماری مربوط به کتو باشد

در رژیم کتو ، مقدار کربوهیدرات مورد نیاز بدن در روز معمولاً کمتر از 50 گرم است. این باعث می شود بدن دچار شوک شود. این باعث بیماری شبیه آنفولانزا در بدن می شود. علائم شامل سردرد ، سرگیجه ، خستگی ، تهوع و یبوست است. برخی از این علائم به دلیل کم آبی و عدم تعادل الکترولیت ها در رژیم کتو در بدن ایجاد می شود. این علائم ممکن است پس از چند هفته بهبود یابد. به همین دلیل است که شما باید مقدار زیادی آب بنوشید و غذاهای غنی از سدیم ، پتاسیم و سایر الکترولیت ها بخورید.

این نوع رژیم می تواند به کلیه ها فشار وارد کند.

غذاهای پرچرب حیوانی مانند تخم مرغ ، گوشت ، پنیر و … بخشی از رژیم کتو هستند زیرا کربوهیدرات ندارند. مصرف زیاد این غذاها در مدت زمان طولانی منجر به ایجاد سنگ کلیه می شود. زیرا مصرف زیاد محصولات حیوانی منجر به افزایش اسید خون و ادرار می شود. به همین دلیل کلسیم از طریق ادرار دفع می شود. همچنین ، باید توجه داشته باشید که بیماران کلیوی هرگز نباید از رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن استفاده کنند. کلیه های ضعیف قادر به حذف اسید خون نیستند.

مشکلات گوارشی و تغییرات در باکتری های روده به احتمال زیاد

با از دست دادن کربوهیدرات در بدن ، نیاز روزانه به فیبر مختل می شود. فیبر مورد نیاز بدن از طریق غذاهای پر کربوهیدرات مانند سبزیجات و حبوبات تأمین می شود که در این رژیم به طور کامل حذف می شوند. به همین دلیل رژیم کتو می تواند منجر به سوء هاضمه و یبوست شود.

رژیم کتوژنیک باعث از بین رفتن مواد مغذی در بدن می شود

به دلیل محدودیت دریافت غذا ، ویتامین ها و مواد معدنی در بدن کاهش می یابد. در برخی از مطالعات ، رژیم کتو مواد مغذی مانند کلسیم ، ویتامین D ، منیزیم و فسفر را تأمین نمی کند. با گذشت زمان ، آثار این کاستی ها آشکار می شود و آثار مخربی خواهد داشت. به همین دلیل مهم است که از مکمل های حاوی امگا 3 ، ویتامین B ، C و E استفاده کنید.

رژیم کتوژنیک

قند خون افت می کند

زیرا قند خون از طریق کربوهیدرات تامین می شود. اگر آن افراد رژیم کتوژنیک آزمایش خون را ببینید: کمبود هموگلوبین کاملاً مشهود است. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 معمولاً هموگلوبین کمتری نسبت به سایرین دارند. رعایت رژیم کتو برای دیابتی ها آنقدر خطرناک است که می تواند منجر به کما شود. به همین دلیل ، تمام رژیم های غذایی باید زیر نظر پزشک رعایت شود تا سطح مواد ضروری بدن بالا و پایین نرود. در صورت امکان با پزشک رژیم کتوژنیک فرد مبتلا به دیابت را درمان کرده و علائم وی را بهبود بخشید.

رژیم کتو سلامت استخوان را بدتر می کند

تراکم استخوان به دلیل کمبود مواد معدنی کاهش می یابد. بنابراین احتمال شکستن استخوان افزایش می یابد.

مشاوره پزشک الزامی است

در نهایت ، باید توجه داشت که افرادی که از بیماری های زمینه ای یا بیماری هایی مانند بیماری کلیوی ، بیماری قلبی ، بیماری های استخوانی و دیابت رنج می برند ، قبل از هرگونه رژیم غذایی حتماً با یک متخصص تغذیه مشورت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید