پوکی استخوان چیست و چگونه اتفاق می افتد؟


پوکی استخوان یکی از بیماری هایی است که امروزه بسیاری از مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند. در این مقاله می خواهیم شما را به طور کامل با این بیماری آشنا کنیم. پس به ما بپیوندید.

پوکی استخوان چیست و چگونه اتفاق می افتد؟

علت پوکی استخوان چیست؟

  • پیر شدن؛
  • ژنتیک ؛
  • استفاده از الکل و دخانیات ؛
  • عدم فعالیت بدنی کافی ؛
  • کمبود مواد معدنی مانند کلسیم ؛
  • بیماریهای مختلف مانند دیابت ، پرکاری تیروئید ، هیپوگنادیسم و ​​غیره ؛
  • مصرف طولانی مدت داروهایی مانند کورتیکواستروئیدها.

علائم پوکی استخوان چیست؟

متاسفانه پوکی استخوان یا پوکی استخوان یک بیماری کاملاً خاموش است. وقتی می توانید از پوکی استخوان مطلع شوید ، راه دیگری برای جلوگیری از آن وجود ندارد. پوکی استخوان باعث کاهش شدید قدرت استخوان می شود. پوکی استخوان با شکستگی های حاد رخ می دهد. افراد مبتلا به این بیماری با فشار بسیار کمی مانند عطسه ، خم شدن و بلند کردن دچار شکستگی می شوند. این نشان دهنده پوکی استخوان یا پوکی استخوان است.

پوکی استخوان چیست و چگونه اتفاق می افتد؟

چه کسی بیشترین بیماری را دارد؟

پوکی استخوان در زنان قبل از یائسگی شایع تر است. بنابراین زنان یائسه باید مراقب سلامت استخوان های خود باشند. در این مدت ، سطح استروژن آنها به طور چشمگیری کاهش می یابد. در این سن ، پوکی استخوان بیشتر در زنانی که شکستگی لگن دارند دیده می شود. اگر در این سن از اندازه گیری تراکم معدنی استخوان استفاده کنیم ، خواهیم دید که زنان در این سن کاهش قابل توجهی در توده استخوانی در استخوان ران ، لگن و گردن خواهند داشت.

از سوی دیگر ، پوکی استخوان با دریافت و جذب کلسیم ارتباط مستقیم دارد. این بدان معناست که اگر فردی کلسیم کافی دریافت نکند یا بدن کلسیم کافی را جذب نکند ، فرد در معرض خطر پوکی استخوان قرار می گیرد. کلسیم در رقابت با فسفر جذب می شود. این بدان معناست که وقتی فسفر در بدن شما وجود دارد ، جذب کلسیم را مهار می کند. همه نوشابه های گازدار حاوی مقدار زیادی فسفر هستند. بنابراین ، جذب کلسیم به دلیل مصرف فسفر برای مدت طولانی مهار می شود. بنابراین ، افرادی که به الکل معتاد هستند بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند.

پوکی استخوان چیست و چگونه اتفاق می افتد؟

درمان پوکی استخوان

متأسفانه هیچ درمانی برای پوکی استخوان وجود ندارد. با این حال ، می توان از بیماری پیشگیری و کند کرد. زنان قبل از یائسگی باید تحت نظر جراح ارتوپد باشند. از سوی دیگر ، بهتر است مصرف نوشیدنی های گازدار حاوی فسفر ، از جمله نوشیدنی ها را کاهش دهید. گنجاندن لبنیات در رژیم غذایی روزانه می تواند در به تعویق انداختن پوکی استخوان کمک شایانی کند. به گفته پزشکان ، هر فرد باید روزانه 1 تا 2 لیوان شیر مصرف کند. به یاد داشته باشید که کلسیم به تنهایی برای سلامتی کافی نیست. همچنین باید به اندازه کافی منیزیم و ویتامین D دریافت کنید تا 85 تا 90 درصد کلسیم استخوان ها را جذب کند. بهترین گزینه برای این منظور مصرف شیر غنی از ویتامین D است.

دوستان عزیز ، نظر شما در مورد پیشگیری از پوکی استخوان چیست؟ نظر خود را با ما و سایر دوستان به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید